Start > Aktualności > Czas na taras. Tipy i imponujące rozwiązania

Czas na taras. Tipy i imponujące rozwiązania

Dodaj do ulubionych
Betonowa posadzka, meble z recyklingu i kilka krzewów – taras w takim wydaniu większości z nas już nie wystarcza. Podpowiadamy, jak pomysłowo zaaranżować „letni salon”, aby stał się stylowym uzupełnieniem posesji i ustronną strefą relaksu.

Zaprojektowanie przytulnego i funkcjonalnego tarasu nie jest zadaniem trudnym. Wystarczy, że wybierzemy odpowiednią nawierzchnię, meble ogrodowe, rośliny i kilka dekoracyjnych elementów, a wyczarujemy przyjemną przestrzeń. Jednak tam, gdzie jest wiele możliwości łatwiej o potknięcie i niedociągnięcia. 

Wybierz styl
Styl w jakim utrzymany jest taras powinien odpowiadać całemu otoczeniu. Co więcej, wybór przewodniego charakteru przestrzeni ułatwi dobór pozostałych elementów i będzie decydował o jego klimacie. W efekcie, jeżeli dom jest utrzymany w stylu minimalistycznym, na tarasie sprawdzą się proste meble z technorattanu czy stali, pojedyncze, reprezentacyjne rośliny i nowoczesne oświetlenie. Jeżeli chcemy mieć taras inspirowany stylem skandynawskim czy prowansalskim, projekt dopełnią drewniane jasne meble z poduszkami, lampiony, a także rośliny przywodzące na myśl rejony, z których pochodzą nurty. Na tarasie w stylu romantycznym niech znajdą się efektowne doniczki i kwiaty oraz meble ogrodowe żeliwne, nawiązujące do stylu angielskiego.

Nawierzchnia ważniejsza niż myślisz
Jednym z ważniejszych elementów aranżacji, który podkreśli styl tarasu i całego otoczenia, jest elegancka i funkcjonalna nawierzchnia. Taras będzie spełniał swoją rolę przez wiele lat tylko wtedy, gdy posadzka będzie solidna, odporna na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Polecanym rozwiązaniem są płyty tarasowe z betonu wykonane w technologii wet-cast, takie jak: Linea, Aura i Lira z linii TOP Polbruk. Dzięki temu, że elementy wiernie naśladują naturalne surowce, nawierzchnia tarasu jest nie tylko solidna, lecz też estetyczna i ciekawa wizualnie. – Płyty Polbruk Linea, które idealnie naśladują fakturę oraz delikatną kolorystykę skał wapiennych, pozwalają uzupełnić  ranżacje minimalistyczne i w stylu industrialnym. Natomiast Polbruk Aura, o surowym wyglądzie płomieniowanego granitu, doskonale sprawdzają się w projektach modernistycznych, a Polbruk Lira, będące imitacją naturalnych drewnianych desek, dopełnią projekty inspirowane stylem skandynawskim oraz nurtem eko – tłumaczy Wojciech Średniawa z firmy Polbruk.

Prywatność i komfort dzięki rozkładowi
Po tym jak wykonamy nawierzchnię, warto zadbać o wygodę i rozmieszczenie wyposażenia: stołu, siedzisk, donic z kwiatami i grilla. Jest to niemniej ważne niż nawierzchnia, ponieważ tylko skrupulatnie zaaranżowany i zagospodarowany taras pozwoli nam w pełni się odprężyć. Niezależnie od wielkości tarasu należy postarać się o ustawienie sprzętów w narożnikach, dzięki czemu uzyskamy efekt przytulności i komfortu, bez utraty cennej przestrzeni. Do mniejszych tarasów wybierzmy składane krzesła, pufy, które można schować pod stołem czy wąskie donice z kwiatami kubełkowatymi. W przypadku gdy taras ma ok. 20 mkw. i więcej, można pozwolić sobie na oddzielenie strefy wypoczynkowej od jadalnej i zaaranżowanie całości za pomocą stołu, narożnika i foteli. Poddając taras metamorfozie warto również zadbać o pozbycie się przeciągów i nieatrakcyjnych widoków. Efekt ten uzyskamy zabudowując jedną ze stron tarasu za pomocą wyższych roślin lub ścianki z boazerii. Dzięki temu zyskamy również odrobinę prywatności. Podobny rezultat osiągniemy wykorzystując bambusowe maty czy parawany z materiału. Z kolei chcąc stworzyć kącik, który będzie przytulny nawet podczas niepogody, można przykryć część tarasu lekkim dachem. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie markizy, bądź baldachimu, które w przeciwieństwie do przezroczystych płyt PCV czy szklanych ekranów, nie nagrzewają nakrytej przestrzeni. Nie można zapomnieć również o dodatkach: lampionach, latarenkach i kwiatach.

Jeszcze bliżej natury
Rośliny to niezaprzeczalnie największa wartość tarasu. Warto poświęcić chwilę i również dobrać je do wielkości całej strefy wypoczynkowej i stylu w jakiej jest utrzymana. Miłośnicy kwiatów mogą zaszaleć – przecież do dyspozycji jest wiele odmian roślin i metod ich aranżacji: donice, skrzynki, kwietniki i inne ciekawe rozwiązania. Na taras polecane są: pelargonie i surfinie, maciejka, pnące truskawki, lobelia, lawenda oraz wrzos. Są to rośliny, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji, nie są podatne na choroby i dobrze znoszą ciężkie warunki. Tak zaaranżowany taras z pewnością będzie przytulny i wygodny, zachęcający do spędzania czasu w długie letnie dni, a nawet i w nocy.

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.