Start > Aktualności > Jak łączyć ze sobą nietypowe kostki brukowe?

Jak łączyć ze sobą nietypowe kostki brukowe?

Dodaj do ulubionych
Staranne zaprojektowanie nawierzchni oraz ułożenie jej zgodnie ze sztuką budowlaną to klucz do uzyskania estetycznej i funkcjonalnej posesji. Czy taki sam efekt uzyskamy łącząc ze sobą różne kostki? Projektant zdradza, jak utwardzić podjazd oraz ścieżki wykorzystując do tego nietypowe elementy nawierzchniowe, w tym świecącą w ciemności kostkę Polbruk Lumia.

Szeroka oferta kostek brukowych pozwala tworzyć atrakcyjne nawierzchnie ubogacające całą aranżację otoczenia domu. W celu uzyskania harmonijnych, lecz nietuzinkowych przestrzeni, często próbuje się łączyć ze sobą elementy o różnych kształtach, fakturach i kolorach. Zabieg ten jest zarówno popularny, jak i trudny w realizacji. Dobór produktów wymaga bowiem, prócz wiedzy, zmysłu estetycznego, wyczucia oraz gustu.

Melanże i kolory

Projektując nową nawierzchnię najwięcej czasu poświęcamy na wybór odpowiedniej kolorystyki kostek. Dobrany odcień powinien być dopasowany zarówno do stylistyki domu, jak i jego otoczenia. Na szczęście wcale nie musimy wybierać elementów tylko w jednym kolorze – doradza główny projektant firmy Polbruk, Wojciech Średniawa. – Zarówno kontrasty, jak i łagodne przejścia kolorystyczne zadbają o dynamiczny charakter przydomowej aranżacji, dzięki czemu nawierzchnia nie będzie jedynie tłem dla zabudowań i roślinności, ale stanie się integralną częścią przestrzeni. Innym interesującym pomysłem jest wykorzystanie jednej z melanżowych kostek firmy Polbruk, takiej jak na przykład Polbruk Nostalite Prima w wersji gładkiej (kolory: indiana i galia). Kostki te charakteryzują się nierównomiernym rozmieszczeniem barwnika w masie, przez co ich odcienie sprawiają, że gotowy wzór mieni się feerią barw i nie ma konieczności sięgania po produkty o różnych kolorach – dodaje specjalista.

Kształty i rozmiary

Elementy nawierzchniowe powinny być również ułożone w zgodzie z pewnym schematem. Do wyboru mamy kilka możliwości, m.in.: tradycyjny układ o prostopadłych względem siebie fugach, jak i kostki rozmieszczone z lekkim przesunięciem. Atrakcyjne nawierzchnie osiągniemy również po połączeniu ze sobą elementów o odmiennych rozmiarach realizując np. oś ciągu komunikacyjnego z większych kostek bądź płyt, a jego obwódkę z mniejszych.

Nietypowe zestawienia

Jak natomiast połączyć oryginalny dekor – kostkę Polbruk Lumia z innymi elementami nawierzchniowymi? Polbruk Lumia, którą wyprodukowano z dodatkiem luminoforów, to pierwsza na rynku kostka betonowa świecąca w ciemności. Element za dnia nie wyróżnia się niczym szczególnym od innych oferowanych produktów, jest monochromatyczny, jednak w nocy, ułożona z kostki nawierzchnia, świeci się niebieskim światłem. – Polbruk Lumia to kostka w kształcie prostokąta o wymiarach 10x20 cm i grubości 6 cm dostępna w kolorze białym, stalowym i bazaltowym. W przypadku zestawienia jej z innymi produktami należy połączyć ją z elementami o zgodnych wymiarach 10 lub 20 centymetrów, np. Polbruk Urbanika (20x30; 25x30 cm) i Polbruk Complex. Ze względu na swoje luminescencyjne właściwości, kostkę Lumia najlepiej układać w grupach, np. wkomponowując w podjazd powtarzalne pola 1x1 m, co spotęguje efekt świecenia. W przypadku obwódek chodników i schodów, kostkę można zastosować w połączeniu z każdą inną – tłumaczy Wojciech Średniawa.

Nawierzchnie stworzone z połączenia różnych kostek to dobry patent na estetyczną i funkcjonalną posesję. Wykorzystanie nietuzinkowych materiałów sprawi, że otoczenie domu nigdy się nie znudzi i będzie stanowiło dekorację samą w sobie. 

 

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.