Start > Aktualności > Kostka grzechu warta – przegląd realizacji na terenach przykościelnych

Kostka grzechu warta – przegląd realizacji na terenach przykościelnych

Dodaj do ulubionych
Betonowa kostka brukowa to produkt znakomicie spełniający swoją rolę zarówno w centrach miast, zacisznych alejkach parków czy wokół obiektów sportowych. Nie bez przyczyny równie chętnie używa się go także do zabudowy placów wokół kościołów. Oto kilka realizacji, które pozwolą nam zrozumieć to zjawisko.

Mnogość dostępnych kolorów, kształtów oraz rozmiarów kostek brukowych sprawia, że budulec ten jest z powodzeniem wykorzystywany w miejscach kultu. Kościół wraz z należącymi do niego placami czy chodnikami pełni często rolę reprezentacyjnego miejsca spotkań, gdzie odbywają się gromadzące rzesze ludzi uroczystości, ale także niewielkie spotkania rodzinne. Niezależnie od wielkości parafii teren przy świątyni powinien spełniać swoje zadanie – być bezpieczny, solidnie i starannie wykonany. To właśnie te względy decydują często o tym, że do wykończenia terenów wokół kościoła używa się kostki brukowej. Dzięki niej place zyskują zupełnie nowe oblicze przy jednoczesnym zachowaniu reguł stosownych dla tego typu miejsca. Świetny przykład realizacji łączącej tradycję z nowoczesną i trwałą formą stanowi teren wokół zabytkowego kościółka pw. Najświętszej Maryi Panny w Grabiu (archidiecezja krakowska).

Bliżej natury

Kościół w Grabiu to w całości wykonana z drewna niewielka świątynia, której wielowiekową historię odczytuje się intuicyjnie. Aby nie dopuścić do zaburzenia wyjątkowego uroku tego miejsca, do zabudowy terenu wokół kościoła należało użyć kostki, która podkreśliłaby jego piękno bez zbędnych udziwnień. Zadecydowano, że w tej roli świetnie sprawdzi się kostka Polbruk Petra z oferty Polbruk. Dlaczego? Faktura, kształt oraz kolorystyka tej kostki nawiązują do cech naturalnego kamienia, dzięki czemu doskonale wpisują się w atmosferę tak wyjątkowego miejsca. Za sprawą ciepłych odcieni brązu kostka świetnie koresponduje z drewnem, tworząc przyjemną dla oka, wyważoną realizację, urozmaiconą za sprawą nietypowego i oryginalnego kształtu kostki.

Boska geometria

Innym miejscem wartym uwagi przy tym zestawieniu jest Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce koło Przemyśla. Ten murowany kościółek o charakterystycznej fasadzie wymagał zastosowania przed budynkiem jednak innego typu kostki. Tym razem postawiono na należącą do najbardziej uniwersalnych i najczęściej stosowanych kostek Polbruk Avanti o płukanej fakturze i trapezowym kształcie. Dzięki tej kostce projektantom udało się stworzyć harmonijne i ponadczasowe wejście do kościoła, które będzie służyć wiernym latami. Avanti to kostka szlachetna, czyli odznaczająca się zastosowaniem najlepszych kruszyw, stylizowana, dostarczająca najwięcej możliwości dostosowania produktu do potrzeb ostatecznego odbiorcy. O szerokim wachlarzu zastosowań tej kostki świadczy również fakt, że została ona wykorzystana przy okazji innej inwestycji kościelnej – w Baranowie, gdzie użyto kostki Avanti w tym samym, żółtym kolorze i tu odnajdującym się w przestrzeni publicznej należącej do kościoła.

Świątynie muszą być gotowe na przyjęcie wielu wiernych, a wejście do kościoła to swoista wizytówka, która przy różnych okazjach pojawia się w kadrach aparatu. Nic dziwnego, że zarządcom kościołów zależy, aby były to miejsca reprezentacyjne. Niepodważalną zaletą kostki brukowej jest możliwość dostosowania jej do wyglądu każdego budynku. Produkt ten sprawdza się w roli tła, świetnie dopełniając kolorytu miejsca kultu. Widać to także po inwestycji sprzed Kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ostrowie Wielkopolskim. Świątynia ta została oddana do użytku w XXI wieku, co oznacza, że stanowi przykład nowoczesnej myśli architektonicznej. Plac i droga do kościoła zostały tu wyłożone prostokątną kostką Trento w odcieniach szarości, która świetnie harmonizuje z nowoczesną fasadą, tworząc projekt spójny i estetyczny.

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.