Start > Aktualności > Perfekcyjne wykończenie ścieżek, skarp i schodów

Perfekcyjne wykończenie ścieżek, skarp i schodów

Dodaj do ulubionych
Aranżując ogród idealny należy zadbać zarówno o estetykę nawierzchni ścieżek, jak i o ich trwałość. Produktami, które w tym pomogą są integralne z kostką betonową murki, palisady i obrzeża. Elementy te stanowią „kropkę nad i” dla chodników, wysp kwiatowych oraz schodów - różnią się jednak charakterystyką i przeznaczeniem. Radzimy jakie wyroby małej architektury wybrać, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Szeroki wachlarz murków, palisad, czy obrzeży dostępnych na rynku daje nam nieskończone możliwości aranżacji przestrzeni wokół domu. Elementy te są nieocenioną pomocą przy kształtowaniu skarp i porządkowaniu przestrzeni. Stanowią estetyczne obramowanie nawierzchni gwarantując jej trwałość i bezpieczeństwo. Co więcej, możliwość wykorzystania gotowych produktów eliminuje konieczność dostosowywania i docinania elementów przy trudno dostępnych miejscach, czy krętych ścieżkach.

Wzmocnią krawędzie chodników i podjazdu
Całą kompozycję nawierzchni szlaków komunikacyjnych i podjazdu garażowego powinny zwieńczyć krawężniki lub obrzeża. Elementy te, nie tylko wydzielają poszczególne strefy oddzielając od siebie powierzchnie przeznaczone dla pieszych i aut, ale również utwardzają i stabilizują całą nawierzchnię. Ponadto zapobiegają rozsuwaniu się kostek pod wpływem obciążeń, dzięki czemu minimalizują ryzyko powstawania kolein oraz ubytków. Trwałość wyłożonej mozaiki zapewniają tradycyjne krawężniki, obrzeża trawnikowe bądź ozdobne elementy, takie jak Obrzeże Modern, Obrzeże Endo lub Obrzeże Canto, a także palisady czy nawet korytka ściekowe. - Wielkość elementów stabilizujących dobieramy odpowiednio do sposobu użytkowania przestrzeni oraz ukształtowania terenu - im większe obciążenia tym bardziej okazałe powinny być oporniki. Co więcej, by podwyższyć estetykę i komfort użytkowania nawierzchni można wykorzystać obrzeża różnego rodzaju w zależności od miejsca ich wykorzystania. Na przykład obrzeża Canto z zaokrągloną krawędzią, które przeznaczone są do wyznaczania linii skalniaków i rabat, można zastosować przy podjazdach, dzięki czemu najeżdżanie na utwardzoną nawierzchnię będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze - tłumaczy Wojciech Średniawa, projektant firmy Polbruk.

Pomogą stworzyć kwiatową wyspę i rabaty
W celu przygotowania niewielkich i położonych na poziomie gruntu wysp kwiatowych czy rabat możemy posłużyć się także obrzeżami lub kostką brukową, z której stworzone są ścieżki. Jednak w przypadku bardziej okazałych nasadzeń, które dodatkowo są umiejscowione na zboczu, warto skorzystać z palisad bądź murków oporowych. Wspomniane elementy świetnie sprawdzają się jako zapora zabezpieczająca przed osuwaniem się ziemi.
Dodatkowo dzięki temu, że Palisady Hestra, Zen czy Palisada Łamana są bardziej ozdobne od prostych obrzeży, porządkują przestrzeń jednocześnie podnosząc jej estetykę. - Obsadzone kwiatami skarpy czy skalniaki optycznie powiększają przydomową przestrzeń i w świetny sposób wzbogacają krajobraz ogrodu. Warto bowiem wiedzieć, że zwłaszcza na płaskich oraz niewielkich działkach, nawet kilku centymetrowe różnice wysokości wizualnie zwiększają powierzchnię. Co ciekawe zastosowanie palisad bądź gazonów przy okazji usypania pagórków w ramach sztucznego ukształtowania terenu, zajmuje o wiele mniej miejsca niż naturalne skarpy - dodaje ekspert firmy Polbruk.
Palisady stosuje się także do umocowania brzegów kwietników, obramowań wokół drzew, fontann, czy nawet budowy schodów. Natomiast gazony przeznaczone są do umacniania nasypów, skarp, jak i do tworzenia samodzielnych kwietników oraz murków, ogrodzeń i pionowych ścian zielonych, tzn. ozdobionych roślinami. Elementy znajdują zastosowanie w przypadku, gdy chcemy oddzielić strefy będące na różnych poziomach, na przykład skarpę od trawnika.

Posłużą do wykonania schodów
Kilka stopni schodowych można wykonać zarówno z palisad, murków, jak i z dedykowanych temu… stopni. - Z myślą o tworzeniu krawędzi schodów stworzono stopnie schodowe Grando. Efektowne kompozycje uzyskamy także dzięki Obrzeżom Canto Trapez, czy Palisadzie łamanej - dodaje Wojciech Średniawa. Niewysokie bądź bardziej okazałe murki w ogrodzie zbudujemy natomiast sięgając po produkt Polbruk Antara II. Dzięki łupanym bloczkom możliwe jest oddzielenie ogrodu od pozostałej części posesji bądź całkowite ogrodzenie działki.
Chcąc zapewnić odpowiednią trwałość konstrukcji palisad czy murków należy pamiętać, że elementy te wymagają stabilnych fundamentów, szczególnie w przypadku bardziej rozbudowanych projektów. Wykonuje się je z betonu na podbudowie z kruszywa. Samodzielnie wznoszone konstrukcje oporowe nie powinny przekraczać 1 metra - powyżej tej wysokości zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalnego projektanta.
Bogata oferta elementów pod względem kształtu i koloru pozwala dopasować je tak do indywidualnych upodobań, stylu w jakim utrzymana jest posesja, jak i do charakteru budynku. Przez wzgląd na walory dekoracyjne i funkcje, palisady, murki oraz obrzeża znajdą zastosowanie niemal w każdym ogrodzie.

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.