Start > Aktualności > Przepis na ogród we włoskim stylu

Przepis na ogród we włoskim stylu

Dodaj do ulubionych
Gdy marzy nam się relaks w cieniu oliwnego gaju lub spacer wśród bujnych winorośli, wcale nie musimy wybierać się w daleką podróż. Wystarczy zainspirować się słoneczną aurą południowej Europy i wyczarować w przydomowej przestrzeni ogród w stylu śródziemnomorskim. Pnące rośliny, subtelna paleta barw, wonne zioła i umiejętnie wkomponowana w krajobraz mała architektura w mgnieniu oka przeniosą nas na słoneczne wybrzeże Morza Śródziemnego.

Warunkiem koniecznym przy zakładaniu ogrodu w stylu śródziemnomorskim jest umiejscowienie go w najbardziej nasłonecznionej części działki, optymalnie na południu. Jego aranżacja powinna bazować na stworzeniu wyraźnego kontrastu pomiędzy jasną kolorystyką wykończeń, a intensywną zielenią bujnej roślinności. Najczęściej wykorzystywane są barwy zainspirowane słonecznym krajobrazem południa – neutralne pastele, ciepłe żółcie, pomarańcze, błękit, biel i jasne kolory ziemi. Ponadto bardzo istotny jest także materiał, jaki posłuży za budulec ogrodowej nawierzchni.

Słoneczna nawierzchnia
Stworzonym z myślą o sielskich, śródziemnomorskich aranżacjach materiałem jest kostka Polbruk Petra, która doskonale imituje spękaną w promieniach słońca ziemię. Ich przypominający naturalną skałę wygląd w istocie powstał dzięki stworzeniu kilku powtarzających się elementów, które pozwalają uzyskać pozornie przypadkowy wzór. Dużym atutem kostki Polbruk Petra są też przepiękne, melanżowe kolory, dostępne tak w neutralnej (sahara), jak i ciepłej kolorystyce (onyx). Bardziej uporządkowany i elegancki efekt osiągniemy wybierając płyty Polbruk Teriso, które pozwalają tworzyć geometryczne wzory na bazie okręgów. Komplet elementów w odcieniu piaskowca lub wapienia daje wiele możliwości aranżacyjnych, szczególnie jeśli gotowy wzór zdecydujemy się dopełnić kostką trapezową, taką jak Polbruk Carmino. Harmonijnym uzupełnieniem obu kolekcji są obrzeża Polbruk Canto oraz Polbruk Canto Trapez. Precyzyjnie wyznaczają ramy nawierzchni, oddzielają roślinność od szlaków komunikacyjnych, a także wzbogacają całość swoim niebanalnym wyglądem, doskonale współgrającym z aranżacjami inspirowanymi południowoeuropejskim krajobrazem.
W ogrodach śródziemnomorskich często spotkać można elementy małej architektury, które porastają intensywnie zielone rośliny pnące. Aranżacja tego typu jest doskonałym rozwiązaniem także dla małych ogrodów. Dzięki zamierzonej nieregularności i zróżnicowaniu poziomów, osiągniętemu przy pomocy murków i palisad, wrażenie głębi i urozmaiconej linii projektowej stworzyć można nawet na stosunkowo małej powierzchni. Oprócz drewnianych pergoli i baldachimów popularnym zabiegiem jest także budowanie tarasu na niewysokim podwyższeniu. Ponadto krajobraz śródziemnomorskiego ogrodu urozmaicą nieduże kamienne murki, które z łatwością zbudować można z elementów Polbruk Grando, idealnie sprawdzających się także w roli budulca niedużych schodków, łączących odmienne poziomy gruntu w ogrodzie.

W cieniu roślinności
Śródziemnomorskie oazy zieleni zdominowane są przez dekoracyjne rośliny pnące i aromatyczne zioła. Obok winorośli, w roli pachnących pnączy doskonale sprawdzą się także strączkowe rośliny ozdobne, takie jak groszek i fasola. Bardziej wprawiony ogrodnik może pokusić się również o wykorzystanie delikatnych wisterii, pnących róż oraz odpornych na surową pogodę krzewów (cyprysiki, jałowiec). O nutę egzotyki zadbają mrozoodporne gatunki palm, takie jak pochodzący z rejonu Himalajów Szorstkowiec Fortunego, amerykańska palma Serenoa repens oraz wytrzymująca temperatury rzędu -20oc palma sabalowa.
W przydomowym zielniku poza lawendą powinny znaleźć się klomby ziół, takich jak oregano, tymianek, szałwia, bazylia i rozmaryn. W naszej strefie klimatycznej najlepiej tego typu roślinność sadzić w niedużych donicach glinianych lub drewnianych skrzynkach, które na wypadek niższych temperatur bez problemu przeniesiemy do wnętrza domu.
Jak przystało na śródziemnomorskie inspiracje, ogród zaaranżowany w tym stylu powinien stwarzać atmosferę w pełni sprzyjającą wypoczynkowi. O komfort podczas popołudniowej sjesty zadbają wygodne meble ogrodowe, uzupełnione dużą ilością miękkich poduszek.

Polbruk Petra
Wymiary: pełna: 36,4×26,8 cm, brzegowe: 13,4×35,2 cm, 13,4×47,1 cm, 24,2×13,1 cm
Grubość: 8 cm, faktura: gładka
Kolory: onyx, sahara

Polbruk Teriso
Wymiary: 14,5×14,5 cm, 29×14,5 cm, 29×29 cm, 43,5×29 cm
Wymiary (koło): 1 komplet o średnicy 1,68 m wraz z elementami brzegowymi
Grubość: 6 cm, faktura: gładka
Kolory: pastel, sahara, nerino

Polbruk Carmino
Wymiary: 7,3/5,3×9,1 cm, 8,3/6,3×9,1 cm, 9,3/7,3×9,1 cm, 10,3/8,3×9,1 cm, 11,3/9,3×9,1 cm
Grubość: 6 cm, 8 cm (na zamówienie)
Faktura: postarzana, gładka
Kolory: indiana, latte, hawaii (gładka i  postarzana), grafitowy, szary, żółty, brązowy (postarzana)

Polbruk Canto
Wysokość: 10/18 cm
Wymiary: 10x18 cm
Faktura: gładka lub postarzana
Kolory: szary, grafitowy, brązowy, piaskowy

Polbruk Canto Trapez
Wysokość 10/25 cm
Wymiary: 9,5×10/10×9,5 cm
Faktura: gładka lub postarzana
Kolory: szary, grafitowy, brązowy, piaskowy

Polbruk Grando
Wymiary: 15x100x40 cm, 15x100x46 cm, na zamówienie: 25x50x15 cm, 25x60x15 cm, 25x25x15 cm, 25x30x15 cm
Faktura: łamana
Kolory: paloma, grafitowy, piaskowy, alpen, latte, hawaii

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.