Start > Aktualności > Sól, szpadel, zalegająca woda - przed tym chroń nawierzchnię z kostki betonowej

Sól, szpadel, zalegająca woda - przed tym chroń nawierzchnię z kostki betonowej

Dodaj do ulubionych
Beton to najtrwalszy dostępny na rynku materiał budowlany, jednak nawet ta cecha nie czyni go w pełni odpornym na działanie soli kamiennej, wody czy używanie ostrych narzędzi. Szczególnie zimą powinni o tym pamiętać wszyscy właściciele brukowanych posesji.

W procesie produkcji kostki brukowej oprócz betonu wykorzystuje się również kruszywa oraz barwniki - to od jakości wszystkich tych komponentów w dużej mierze zależy wytrzymałość ostatecznego produktu. Odpowiedzialność za utrzymanie kostki brukowej w dobrej kondycji przez lata nie kończy się jednak na obowiązkach producenta. Równie ważne jest, aby z zasadami prawidłowej pielęgnacji kostki zapoznali się właściciele przydomowych ogródków, podjazdów czy ścieżek. Te najważniejsze wyszczególniamy z pomocą ekspertów Polbruk.

O to zadbaj koniecznie

Woda i liście to duet, którego zdecydowanie powinniśmy unikać na naszej posesji. Nagromadzone szybko mogą stać się idealnym miejscem do rozwoju niechcianych drobnoustrojów. Sama woda również nie działa na kostkę zbawiennie. Dlaczego? – Gdy nawierzchnia jest wilgotna, na przykład po obfitych opadach deszczu, mogą pojawić się na niej niegroźne mikrospękania włoskowate. Chociaż jest to zjawisko dla procesu wiązania cementu naturalne, właściciele ogródków często traktują je jako uszkodzenie. Dlatego, gdy tylko mamy taką możliwość, należy jak najszybciej usunąć z powierzchni kostki nadmiar wody – mówi Kamil Umiński, główny technolog firmy Polbruk. W okresie mrozów problem z zalegającą wodą może przerodzić się w kłopot znacznie poważniejszy - z zalegającym lodem. Wówczas również warto skorzystać z rad ekspertów.

Piasek zamiast soli

Chlorek sodu, powszechnie znany jako sól kamienna, działa na kostkę destrukcyjnie - może doprowadzić do odbarwienia wyrobów, pojawienia się na nich plam oraz zacieków. Z tego względu sól zdecydowanie lepiej jest zastąpić piaskiem lub mikrogresem, które nie wchodzą w reakcję z otoczeniem, a także nie niszczą obuwia, na co wiele osób uskarża się, gdy zima na dobre daje o sobie znać.

Łopata tylko plastikowa lub z gumą

Na liście obowiązków właściciela posesji znajduje się również regularne odśnieżanie terenu wokół domu, a w szczególności wejścia do domu oraz ścieżek przed bramą. Nietrudno sobie wyobrazić, co mogłoby się stać, gdyby do usuwania śniegu lub lodu został użyty kilof lub inny ostro zakończony sprzęt. Nieprzypadkowo łopaty do odśnieżania rzadko są metalowe, a często zakończone twardą gumą.

Zaznajomienie się z zasadami dbałości o kostkę brukową zimą oraz wdrożenie ich w życie to zwykle gwarancja bezpieczeństwa dla kostki, jak i dla domowników. Aby tę wiedzę ugruntować, prezentujemy poniższy poradnik, stworzony z pomocą specjalistów firmy Polbruk.

Zasady zimowego utrzymania nawierzchni w dobrej kondycji

  • Nawierzchnię z betonowych kostek lub płyt brukowych odśnieżaj na bieżąco, aby nie dopuścić do utworzenia się na niej warstwy ubitego śniegu lub lodu.

  • Środki odladzające stosuj tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne, postępując zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

  • Chemiczne środki odladzające najlepiej zastąp tymi naturalnymi, które spowodują uszorstkowienie zlodowaciałych powierzchni. W tym zakresie radzimy:

  • najlepiej zastosować materiał, który był użyty do spoinowania nawierzchni, tzn. piasek płukany 0-2 mm.

  • nie należy stosować drobnoziarnistych kruszyw łamanych o ostrych krawędziach.

  • nie należy stosować materiałów zapylonych, zabrudzonych np. odpadów po spalaniu węgla, itp.

Wymienione zalecenia są szczególnie istotne w pierwszym roku po ułożeniu nawierzchni. Warto też podkreślić, że stosowanie tych zasad jest zalecane ze względu na dbałość o środowisko.

Więcej informacji o tym, jak dbać o kostkę brukową zimą, znajduje się na stronie producenta Polbruk: https://polbruk.pl/pl/do-pobrania .

 

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.