Start > Aktualności > Z czego wybudować schody?

Z czego wybudować schody?

Dodaj do ulubionych
Schody stanowią nie tylko podstawowy element wejścia do budynku, ale często, wraz z trawnikami i ogrodowymi ścieżkami pełnią także ważną rolę dekoracyjną. Od czego należy zacząć ich budowę i jaki materiał najlepiej wybrać, aby uzyskać różnorodne i efektowne połączenia? Oto kilka wskazówek.

Przygotowanie nawierzchni
Pierwszym i jednocześnie najważniejszym krokiem przed przystąpieniem do realizacji projektu budowy schodów jest określenie rodzaju gleby. Celem tej czynności jest rozpoznanie, czy przed ułożeniem kostki brukowej należy dodatkowo wzmocnić grunt, czy nie będzie to konieczne, aby konstrukcja zachowała stabilność przez wiele lat. W kolejnym kroku należy wyznaczyć miejsce, w którym powstaną schody, następnie usunąć wierzchnią warstwę humusu (ok. 20-25 cm) i wykonać zasyp piaskowo-cementowy lub, w przypadku słabszej ziemi, podbudowę z suchego betonu, która zagęści i wzmocni grunt. Po wykonaniu tych czynności możemy przystąpić do prac związanych z budową samych schodów. Ich wielkość, a konkretniej wysokość, szerokość oraz liczba stopni powinny zależeć od funkcji, jaką będą one pełnić oraz kostki, z jakiej mają być zbudowane. Typowe, funkcjonalne schody powinny być na tyle wąskie i wysokie, aby szybko można je było pokonać. Natomiast jeżeli mają to być schody pełniące jedynie funkcję ozdobną, lepiej, żeby były szerokie i płaskie. Wówczas lepiej będą komponować się z przydomową roślinnością.

Osadzanie elementów brzegowych i układanie kostki
Osadzenie schodów zaczynamy od ułożenia elementów brzegowych, np. obrzeży czy palisad. Ważne jest, aby zachować między nimi odstęp 3-5 mm szerokości, który zniweluje efekty występowania naprężeń termicznych oraz nierównomiernego osiadania gruntu. Przy schodach płaskich pojedynczy stopień powinien mieć ok. 8-10 cm. W przypadku schodów wysokich optymalnym rozwiązaniem będzie wysokość 10-15 cm. Głębokość stopni z kolei powinna wynosić 30-50 cm, zaś szerokość całych schodów ok. 60-130 cm. Samo ułożenie kostki brukowej jest już tak naprawdę czynnością najprostszą.

- Kostka brukowa to świetna alternatywa dla płytek gresowych i klinkierowych. Możemy łączyć ją np.
z elementami małej architektury lub po prostu zdecydować się na samą kostkę. Przy tworzeniu murków czy schodów idealnie sprawdzi się kostka Polbruk Country, która, jako produkt barwiony w masie,  stanowi bardzo uniwersalny materiał budowlany, chętnie wykorzystywany do budowy wszelkich realizacji przestrzennych –
wyjaśnia Wojciech Średniawa, główny projektant firmy Polbruk.

Kostka brukowa, która będzie wykorzystana do budowy schodów, powinna pasować do istniejącej już nawierzchni, elewacji budynku oraz charakteru przestrzeni. Nie będzie to jednak trudne, ze względu na mnogość jej rodzajów. Każdą kostkę po ustawieniu ściśle obok siebie, dobijamy specjalnym gumowym młotkiem.

Wypełnienie szczelin
Ostatnim etapem budowy schodów jest wypełnienie przerw między kostkami piaskiem płukanym. Nie zawiera on nasion, dlatego w przyszłości nie trzeba będzie martwić się o zarastające fugi. Nawierzchnię schodów kilkukrotnie zasypujemy piaskiem i zamiatamy, aby materiał dobrze wypełniał luki między kostkami. Na małych powierzchniach nie używamy zagęszczarek, gdyż mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia nawierzchni. Efektowne kompozycje uzyskamy z kolei, łącząc ze sobą różne rodzaje kostki oraz tworząc z nich ciągi proste lub łuki. 

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.