Start > Inspiracje > Dobry plan to podstawa!

Dobry plan to podstawa!

Dodaj do ulubionych

Jak mieć więcej czasu, pieniędzy i radości z prowadzenia własnego biznesu brukarskiego? Jesteśmy prawie pewni, że większość z Was wciąż zadaje sobie to pytanie, nie zdając sobie sprawy z tego, jak łatwo i szybko można zrealizować te cele. Kluczem jest skuteczne działanie! Wszystko będzie układać się po Waszej myśli wtedy, kiedy będziecie dobrze zorganizowani. A więc do dzieła!

Planowanie w biznesie brukarskim

Planowanie jest częścią naszego życia. Robimy to bardziej lub mniej świadomie. Jedni potrzebują kalendarzy, plannerów, notatników, kolorowych zakreślaczy czy karteczek, by móc „poukładać” swoje życie. Innym wystarczy poranne zebranie myśli. A jak to działa w biznesie? Bez dobrego planu ani rusz! Cele nie zrealizują się same, jeśli nie podejmiecie odpowiednich kroków, które ułatwią Wam pracę. Cały ten proces planowania jest potrzebny do realizowania zlecenia brukarskiego. Chcesz się przekonać?

Krok pierwszy – rozpoznanie potrzeb „inwestora”

Tak jak spotykasz się z inwestorem, spotkaj się z sobą samym. Zadaj sobie pytania: co jest ważne dla Ciebie w prowadzeniu biznesu brukarskiego? Które obszary Twojej działalności wymagają dopracowania? Czego brakuje Tobie, Twoim pracownikom, podwykonawcom lub kontrahentom? Co Ci się udaje, a co zawsze generuje problemy? Jeśli trudno Ci zebrać myśli w głowie, przelej je na papier. Rozpoznaj swoje potrzeby, by móc podjąć odpowiednie działania.

Krok drugi – projekt

Wiesz już, czego potrzebujesz? Świetnie się składa. Teraz musisz „rozrysować” swoje pomysły na realizację zamierzeń tak, żeby nabrały realnych kształtów. Zwizualizuj sobie najpierw ścieżkę, którą musisz podążyć, żeby zrealizować swoje cele. Chodzi o wybór kierunku działań: określ priorytety i wyeksponuj to, co jest dla Ciebie najważniejsze. Zmierz się z własną inwencją twórczą!

Krok trzeci – timing

Otwórz kalendarz i przyjrzyj się temu, jak funkcjonuje twoja firma. Podczas pierwszego spotkania inwestor zapewne zapyta o konkretne terminy i czas realizacji zlecenia. Tak samo jest w planowaniu. Musisz wyznaczyć sobie konkretne daty realizacji swoich celów, by to one Cię motywowały! Oczywiście trzeba wziąć po uwagę możliwość wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń – ale na to nie masz wpływu. Pamiętaj po prostu, że określając ramy czasowe, nie chodzi o to, żebyś swój projekt wykonał jak najszybciej.

Krok czwarty – realizacja i porządek

Nie czekaj, zacznij działać! Pracy jest dużo, więc im szybciej rozpoczniesz realizację (zarówno zlecenia na placu budowy, jak i punktów swojego planu), tym lepiej. Pamiętaj jednak o utrzymywaniu porządku. Nie lubisz przecież, gdy w miejscu, w którym pracujesz, panuje chaos. W planowaniu też nie możesz sobie na to pozwolić. Porządkuj zadania według priorytetów – spróbuj zacząć od tych, które są dla ciebie najważniejsze. Mierz siły na zamiary, bądź konsekwentny i systematyczny w tym, co robisz. Pamiętaj przy tym, że zarówno w pracy brukarskiej, jak i w planowaniu (i realizacji planu) musisz znaleźć czas na odpoczynek.

Krok piąty – dbaj o swój plan

Inwestor zlecił Ci wykonanie podjazdu z kostki brukowej? Wiemy, że jesteś w tym świetny i na pewno sobie poradzisz! Zadbasz o każdy detal (jak na profesjonalistę przystało) i skupisz się na tym, żeby całość prezentowała się perfekcyjnie. W analogiczny sposób pomyśl o swoim planie – sprawdzaj na bieżąco wszystkie jego elementy, udoskonalaj je, jeśli trzeba aktualizuj. Dbaj o realizację swoich aktualnych celów, ale szukaj również nowych rozwiązań i pomysłów :)

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.