Start > Inspiracje > Wymarzony taras. Jakie trendy i nowości czekają nas w 2022r?

Wymarzony taras. Jakie trendy i nowości czekają nas w 2022r?

Dodaj do ulubionych

Zbliża się czas, gdy spotkania z rodziną i znajomymi znów przeniosą się z domowych salonów na tarasy. To dobry na moment na przygotowanie ogrodu na kolejny sezon i projekt budowy lub ewentualną metamorfozę tarasu. Jakie trendy będą dominować w tarasowych aranżacjach w tym roku?

Podstawą aranżacji tarasu jest oczywiście jego nawierzchnia. Wykonanie jej z płyt betonowych cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym roku szczególnie modne są duże prefabrykaty o geometrycznych formach. Absolutnym hitem stały się elementy o kształcie plastra miodu, czyli heksagonalne. Równie modną alternatywę stanowią prostokątne płyty układane w jodełkę, które nadają przestrzeni niezwykle inspirujący wygląd. Jeśli chodzi o kolorystykę nawierzchni, to nadal w nowoczesnych aranżacjach królują wszelkie odcienie szarości. Nieśmiało przebijają się jednak ciepłe tonacje, które wkrótce mogą stać się przebojem najbliższych lat. Nowością jest też tendencja do wykorzystania płyt o różnych tonacjach. Ten zabieg stosuje się zwykle w celu wizualnego oddzielenia części tarasu, które pełnią odmienne funkcje, na przykład przestrzeni rekreacyjnej i strefy przygotowania posiłków. Pozwala to także uatrakcyjnić wygląd nawierzchni, a co za tym idzie – całego tarasu. Jak łatwo zauważyć, trendy te są zgodne z założeniami stylu nowoczesnego w architekturze, bo to właśnie on jest obecnie najpopularniejszy we współczesnych aranżacjach posesji.

Plastry miodu na tarasie

Heksagon, czyli plaster miodu, to jeden z idealnych kształtów występujących w naturze, dlatego stał się inspiracją dla współczesnej architektury i wzornictwa. Zgodną z obowiązującymi trendami nawierzchnię nawiązującą do motywu plastra miodu można ułożyć na tarasie z wykorzystaniem płyt Polbruk Exa. Nie jest to jednak klasyczny, foremny heksagon. Jego kształt został w kreatywny sposób zmodyfikowany poprzez zastosowanie krawędzi o różnej długości. Nadaje to płytom dynamicznego, odważnego i bardziej inspirującego designu. Ważnym atutem płyt Exa jest gładka faktura przypominająca wyglądem naturalny granit. Exa występuje w dwóch modnych melanżowych kolorach będących tonacjami szarości z domieszką innych barw: taupe oraz folk. Pierwszy z nich to połączenie odcieni mokka, stalowego i białego, zaś drugi – mokki, grafitowego oraz białego. Cechy te sprawiają, że Exa to idealna płyta na modny taras w 2022 roku, choć jak wcześniej wspominaliśmy, alternatywą mogą być układane w jodełkę prefabrykaty o dużym formacie.

Jodełka - klasyczna i znów modna

Historia tego wzoru sięga starożytnego Egiptu, gdzie zdobiono nim wyrafinowaną biżuterię. Szybko jednak ze świata elit trafił on na ulicę - i to dosłownie, bo właśnie w „jodełkę” starożytni Rzymianie układali nawierzchnie deptaków w miastach. Później natomiast zawędrował pod strzechy, a w zasadzie do pałaców, gdzie urozmaicał parkiety. Po jakimś czasie „jodełka” upowszechniła się w mieszkaniach do tego stopnia, że nawet do dziś bardzo często można ją spotkać na podłogach mieszkań w przed- i powojennych kamienicach. Dziś znów wraca do łask po wielu latach nieobecności w aranżacji wnętrz i przestrzeni. Jeśli zdecydujemy się na ten modny wzór na tarasie, to doskonałym rozwiązaniem będą płyty Polbruk Oland i Metrik o relatywnie długim i wąskim kształcie. Pierwsza z nich jest dostępna w trzech wymiarach (14x28, 14x42 oraz 14x56 cm), gładkiej fakturze oraz w czterech modnych odcieniach utrzymanych w skali szarości. Są to trzy kolory pełne: biały, stalowy, bazaltowy, jak również jeden melanż, czyli nerino (biało-szaro-czarny). Płyta Metrik jest nieco węższa i występuje w wymiarze 7x28 cm, tych samych kolorach co Oland oraz dodatkowo w odcieniu korten. Swoim wyglądem przypomina on rdzawą blachę, która jest obecnie bardzo popularna w nowoczesnych, prestiżowych aranżacjach. Oczywiście powyższe płyty można układać na tarasie także w sposób klasyczny, czyli naprzemiennie.

Duży i ponadczasowy format

Kolejną modną propozycją na taras są płyty o dużym formacie. To ponadczasowe rozwiązanie, które doskonale sprawdza się jako wykończenie nawierzchni wokół budynków o nowoczesnej architekturze. Oprócz elementów o bardzo dużym formacie, takich jak Polbruk Magna, w tej kategorii produktów warto zwrócić uwagę także na Polbruk Lamell. Ta płyta idealnie nadaje się do budowy nawierzchni tarasowych. Posiada ona grubość około 4,5 cm oraz wymiar 40x60 cm. Występuje w dwóch fakturach: gładkiej i płukanej. Pierwsza z nich obejmuje aż sześć kolorów, z czego trzy to doskonale pasujące do nowoczesnych aranżacji szarości (stalowy, bazaltowy, nerino), zaś pozostałe - klasyczne brązy i beże (cortado, ivory oraz latte), które stają się coraz popularniejsze i migrują ze świata mody do aranżacji wnętrz i przestrzeni zewnętrznych. Natomiast Lamell o fakturze płukanej występuje w kolorze ritmo, czyli melanżowej szarości.

Nawierzchnia wykonana z płyt betonowych to podstawa nowoczesnej aranżacji, ale aby stworzyć supermodny taras, należy zadbać również o odpowiedni dobór pozostałych elementów, takich jak meble, oświetlenie czy dodatki. W 2022 roku na tarasie królują elementy wykonane z surowców naturalnych – drewna, wikliny, kamienia, jak również materiałów wtórnych. Popularnym trendem stało się odnawianie starych mebli, aby mogły posłużyć na dłużej. Wśród dodatków modne są w szczególności te utrzymane w stylu boho, będącym nowoczesną wariacją stylu rustykalnego. Bardzo ważnym elementem kształtującym klimat naszego tarasu jest również jego nastrojowe oświetlenie. Zapewnią je oprawy LED lub latarnie, w których umieszcza się świece czy podgrzewacze. Jak widać, w tarasowych aranżacjach na 2022 nie ma rewolucji, modne trendy w aranżacji tarasu to raczej kontynuacja koncepcji z poprzednich lat z pewnymi modyfikacjami. Nawierzchnia tarasu wykonana z szarych betonowych płyt o geometrycznych kształtach doskonale wpasowuje się w ten klimat.

Powiązane produkty

Płyta tarasowa

PŁYTA TARASOWA EXA

Kostka

KOSTKA BRUKOWA OLAND

Kostka

KOSTKA BRUKOWA METRIK

Płyta tarasowa

Płyta Tarasowa Magna

Płyta tarasowa

PŁYTA TARASOWA LAMELL

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.