Start > Inspiracje > Pięć najważniejszych elementów komfortowej strefy wypoczynku w ogrodzie

Pięć najważniejszych elementów komfortowej strefy wypoczynku w ogrodzie

Dodaj do ulubionych

Latem uwielbiamy spędzać czas na zewnątrz i korzystać ze słonecznej aury. To olbrzymia przyjemność zaczynać dzień od kawy w ogrodzie i sycić oczy zielenią roślin. Piękny taras i zadbany ogród to doskonały sposób na relaks, kontakt z naturą, a nawet mini „wakacje” we własnym domu. W strefie rekreacyjnej ogrodu doskonale sprawdzają się elementy betonowe, z których można stworzyć praktycznie wszystko, co jest potrzebne do komfortowego wypoczynku.

Największym plusem elementów betonowych jest ich niezwykła trwałość i ciekawy design. Beton to materiał, który od lat rządzi w realizacjach architektonicznych i pozwala na stworzenie wielu interesujących rozwiązań. Elementy betonowe można wykorzystać do budowy nawierzchni wokół posesji, podjazdu, tarasu, ogrodzenia, małej architektury, ale również do bardziej złożonych realizacji jak komfortowa prze-strzeń wypoczynkowa w kompleksowym ujęciu.


Po pierwsze wygodnie usiądź!

Elementy betonowe można wykorzystać do budowy wygodnych mebli ogrodowych. Świetnie nadają się do tego pustaki ogrodzeniowe Neo. Mają one wymiar 20x60 cm i wysokość 10 cm, a ich geometryczny, regularny kształt pozwala zbudować z nich, niczym z klocków, betonową sofę z oparciem. Aby to zrobić, należy ułożyć elementy kolejno na sobie, a jeden z boków wznieść wyżej. Górną część zbudowanego oparcia czyli ostatnią warstwę pustaków możemy zakończyć daszkiem lub wypełnić ziemią i posadzić w niej ozdobne trawy czy kwiaty. W ten sposób można zbudować mebel, który może być również donicą czy parawanem chroniącym prywatność. Sofę z betonu, podobnie, jak meble z europalet dobrze jest wyposażyć w wygodne siedziska ogrodowe. Do sofy stworzonej z elementów Neo doskonale pasują gotowe poduszki na meble z palet. Można je kupić w marketach budowlanych i sklepach internetowych. Alternatywnie siedziska możemy wykończyć drewnianymi deseczkami. Neo występuje w neutralnych, stylowych szarościach: kolorze grafitowym i stalowym, dzięki czemu pasuje praktycznie do każdej aranżacji. W jednym projekcie betonowego mebla możemy też połączyć pustaki Neo i moduły L-ka Tigela. Podstawę siedziska można wykonać z Neo, natomiast ostatnią, górną warstwę sofy wykończyć elementami L-ka Tigela, które będą równocześnie fragmentem siedziska i oparciem. Taka kanapa będzie bardzo wygodna w użyt-kowaniu, ponieważ moduł L-ka Tigela jest wyprofilowany w łuk pomiędzy krótszym, a dłuższym bokiem.

Po drugie, zjedz coś smacznego z grilla

Grill to obowiązkowy element spotkać w plenerze … a gdyby tak zamiast przenośnego grilla stworzyć własny kącik grillowy dopasowany do liczby domowników i znajomych czyli innymi słowy dopasowany do indywidualnych potrzeb. Jest to bardzo wygodne, bo przestrzeń przeznaczona na przygotowanie posiłków jest zawsze tuż pod ręką. Grill z elementów betonowych  to modny, tani i szybki w budowie sposób na aranżację strefy jadalnianej w ogrodzie. Można go wznieść z pustaków betonowych Neo. Najprostszą formą jest otwarta konstrukcja w kształcie litery „U”. Pierwszym krokiem jest zawsze wytyczenie miejsca dla grilla, a następnie wyrównanie podłoża i budowa fundamentu pod ściany grilla”. Palenisko, czyli miejsce na opał należy umieścić na wysokości około 60-70 cm nad podłożem. Powyżej paleniska, na wysokości około 1 m, umiejscawiamy metalowy ruszt. Można go wmurować pomiędzy dwie ostatnie warstwy elementów betonowych. Grill otwarty nie jest oczywiście jedyną możliwością, nad rusztem można wykonać konstrukcję pełniącą funkcję komina, który odprowadzi nadmierną ilość dymu w górę. Do wykonania grilla z elementów betonowych idealne nadaje się również murek Albero. Przypomina on kamienne murki z łupka skalnego ze słonecznej Italii i występuje w dwóch modnych kolorach: stonowanej szarości alpen i ciepłej tonacji brenta. Albero to rozwiązanie, które doskonale pasuje do sielskich, rustykalnych i śródziemnomorskich ogrodów, ale może być również ciekawym akcentem w nowoczesnych stylizacjach.
Elementy betonowe można również wykorzystać do budowy paleniska. Palenisko osadza się nieco niżej powierzchni, tak aby górna krawędź zrównywała się z płaszczyzną nawierzchni. Można je zbudować z Neo, Albero, ale także kilku modułów L-ka Tigela ułożonych na boku i tworzących kwadrat

Po trzecie, zrelaksuj się przy uspokajającym szumie fontanny

Orzeźwiająca fontanna to „must have” w strefie relaksu. Szum wody jest niezwykle wyciszający i kojący. Dźwięki płynącej wody uspokajają i relaksują, dlatego do „kompletu wypoczynkowego” składającego się z wygodnych mebli i własnego kącika grillowego warto dołączyć oczko wodne, mini fontannę lub kaskadę. Do wykonania obudowy fontanny można wykorzystać te same elementy, które zostały użyte do wzniesienia mebli i grilla czyli Neo. Doskonale nadają się one do budowy wodnej kaskady spływającej po wzniesionej z Neo designerskiej betonowej ścianie. Stworzona w ten sposób przestrzeń będzie nowoczesna, spójna stylistycznie i bardzo elegancka. W projektach rustykalnych i śródziemnomorskich bardziej sprawdzi się fontanna wykonana z murka Albero. Stworzymy z niego również  kaskadę lub oczko z wodą tryskającą z kamieni.  W obu wariantach w przestrzeni pomiędzy wykonanymi ścianami należy umieścić zbiornik z pompą wodną, podłączoną do źródła zasilania, która będzie tłoczyła wodę ku górze. W wersji tryskającej wody nad zbiornikiem fontanny montuje się ruszt i po jego osadzeniu umieszcza na nim kamienie.

Po czwarte, kontempluj zieleń dookoła

Zieleń jest niewątpliwie najważniejszym elementem ogrodu. Wszak bez zieleni nie ma ogrodu ... Znużeni obowiązkami lubimy zawiesić wzrok na rozpościerającym się przed oczami zielonym krajobrazie. Osobom, które spędzają dużo czasu przed ekranami zaleca się w ramach odpoczynku dla wzroku patrzenie w dal na zielone drzewa i krzewy. Właściwie rozplanowana zieleń to ważny punkt przydomowej strefy relaksu. Elementy betonowe pozwalają ją uporządkować w grządki, rabaty i kwietniki. Mamy też do dyspozycji donice takie jak na przykład Tigela. Swoim kształtem przypominają one sześcian, są minimalistyczne w formie i dostępne w stylowych szarościach: grafitowej i stalowej. Możemy je rozmieścić punktowo, ale również zbudować z nich kaskady wzdłuż biegu schodów prowadzących na taras. Oryginalną donicę  można też stworzyć z modułów L-ka Tigela. Pojedynczy element ma kształt litery „L”. W zależności od tego, na którym boku go ułożymy, możemy uzyskać donice lub rabaty o niższych lub wyższych krawędziach. W ogrodach o większych powierzchniach warto pokusić się o wydzielenie rabat i stworzenie bardziej rozbudowanych kwietników. Tu z pomocą przychodzą palisady i murki. Z palisad możemy wznieść donice o różnej wysokości, akcentując tym samym ważność poszczególnych roślin w aranżacji. Palisada Hestra to idealna propozycja dla kompozycji utrzymanych w minimalistycznym stylu, charakteryzujących się ascetyzmem formy. Jest dostępna w czterech wysokościach: 40, 60, 80 i 100 cm. Do budowy rabat mo-żemy użyć również murka Albero. Przypomina on kamienne murki z łupka skalnego, które można spotkać na południu Europy. Elementy służące do budowy murka Albero przypominają kamień i dlatego świetnie pasują do sielskich i rustykalnych aranżacji, ale doskonale sprawdzają się też w nowoczesnych projektach. Palisady Hestra i murek Albero  możemy również wykorzystać do stworzenia granic pomiędzy strefami np. wydzielenia strefy wypoczynkowej od  jadalnianej czy grillowej. Mogą one też pełnić funkcję ścianki ogrodowej stanowiącej granicę rabaty w pagórkowatym terenie.
 
I po piąte, skorzystaj z orzeźwiającej kąpieli w upalne dni we własnym basenie

Jeśli mamy do dyspozycji nieco większą przestrzeń warto pomyśleć też o basenie w ogrodzie. W upalne dni przyniesie ochłodę domownikom i dzieciom, które zawsze są spragnione zabawy. W przydomowych ogrodach w naszym klimacie na czas lata rozkładane są najczęściej baseny stelażowe lub rozporowe. Każdy, kto zdecydował się na tego rodzaju basenu w ogrodzie, wie jak po sezonie wygląda trawnik pod basenem. Jeśli ma być on stałym, corocznym elementem strefy wypoczynku, miejsce pod basen warto przygotować w sposób funkcjonalny i estetyczny. Nawierzchnię pod basenem można ułożyć z kostki brukowej lub płyt betonowych. Jeśli zdecydujemy się na basen okrągły i zależy nam na zabezpieczeniu miejsca stricte pod wymiar basenu najlepsza będzie kostka niewielkich rozmiarów, którą można układać w łuk np. Polbruk Carmino.  Ciekawym rozwiązaniem w takim wypadku będzie też płyta Polbruk Exa. Kształtem przypomina ona plaster miodu lub heksagon, co pozwala wykończyć nawierzchnię w nieszablonowy sposób. Wystarczy zachować kształt płyt i wynikającą z niego oryginalną nieregularność.  Jeśli mamy więcej miej-sca, mamy też oczywiście więcej możliwości aranżacyjnych. Warto również  zaplanować atrakcyjną wizualnie ścieżkę prowadzącą do strefy kąpielowej. Można ja ułożyć z płyt betonowych metodą step by step czyli w równych odstępach od siebie o długości ludzkiego kroku. W ten sposób zachowamy trawnik, a równocześnie wyznaczymy ścieżkę komunikacyjną. Doskonale nadają się do tego płyty Polbruk Linea lub Lira. Wyglądem przypominają trawertyn i są dostępne w szarościach pięknie kontestujących i zielenią trawnika.

Budowa strefy relaksu w ogrodzie  z elementów betonowych jest ciekawym zabiegiem aranżacyjnym. Ich olbrzymią zaletą jest nie tylko trwałość i łatwość utrzymania, ale przede wszystkim to, że umożliwiają stworzenie dopasowanych do możliwości przestrzennych i indywidulanych potrzeb, oryginalnych i jedynych w swoim rodzaju aranżacji ogrodowych.

 

Powiązane produkty

Systemy ogrodzeń

SYSTEM OGRODZEŃ NEO

Donica

System Donicowy Tigela

Murek

MUREK ALBERO

Palisada

Palisada Hestra

Kostka

Kostka Brukowa Carmino

Płyta tarasowa

PŁYTA TARASOWA EXA

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.