Start > Inspiracje > Co powinieneś wiedzieć o pielęgnacji kostki brukowej zimą?

Co powinieneś wiedzieć o pielęgnacji kostki brukowej zimą?

Dodaj do ulubionych
Betonowa kostka brukowa to materiał wytrzymały i łatwy w utrzymaniu, jednak nawet on zimą nie jest w pełni odporny na działanie czynników zewnętrznych. Jeśli nie dostosujemy się do kilku zasad, wiosną nasze ścieżki i podjazd mogą zmienić się nie do poznania!

Przestrzeganie zaleceń producenta nie tylko pomoże uchronić betonową nawierzchnię przed pojawieniem się uszkodzeń i mankamentów estetycznych, ale też zagwarantuje nam zimą bezpieczeństwo oraz komfort poruszania się po ścieżkach wokół domu.

Krok 1 – oczyszczanie
Do podstawowych i absolutnie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku kostki brukowej należy z pewnością regularne jej zamiatanie i oczyszczanie z piasku oraz bieżących zabrudzeń. Te czynności powinno się wykonywać przez cały rok, niezależnie od pogody za oknem. W okresie zimowym jednak – w zależności od panujących warunków – miotłę do usuwania piasku i innych zanieczyszczeń częściej zastępuje łopata do odgarniania śniegu. I wówczas dopiero zaczyna się prawdziwa zabawa!

Krok 2 – odśnieżanie
Usuwając śnieg z betonowych nawierzchni, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że kostce nie służy kontakt z metalowymi narzędziami. Ich używanie ich może prowadzić do zarysowań i odprysków. Wszelkie metalowe sprzęty lepiej więc zastąpić plastikowymi, niepowodującymi uszkodzeń – radzi Karol Umiński, główny technolog marki Polbruk. – Do odśnieżania możemy też wykorzystać dostępne na rynku preparaty przeznaczone do rozpuszczania śniegu, które również są bezpieczne dla kostki, a dodatkowo eliminują powstanie błota pośniegowego. Warto też przemyśleć kwestię ułożenia pod nawierzchnią automatycznie sterowanych specjalnych mat lub kabli grzewczych. Zastosowanie metody termicznej zdejmie z nas obowiązek odśnieżania, a kostce – jak i nam –  zagwarantuje bezpieczeństwo, nawet gdy cała okolica pokryje się grubą warstwą śniegu – wyjaśnia Karol Umiński. Tego typu systemy warto zamontować szczególnie w pobliżu schodów wejściowych, aby zapobiegały poślizgnięciom.

Krok 3 – odladzanie
Wysokiej jakości kostka, czyli spełniająca wymagania najwyższej, podanej w normie, klasy odporności na warunki atmosferyczne – klasy D, jest odporna na zamrażanie i odmrażanie w obecności środków odladzających. Ale nawet jej nie służy regularne i intensywne stosowanie do tego celu soli kamiennej (NaCl). Pod wpływem tego składnika – w perspektywie czasu – kostka może się odbarwić, a cała aranżacja stracić na atrakcyjności. W związku z tym producenci stosowanie soli zalecają tylko w ilości do tego niezbędnej, a w pierwszych dniach zimy oraz w pierwszym okresie zimowym po ułożeniu kostki zupełnie to odradzają. – Do odladzania świetnie nadają się inne składniki, jak na przykład chlorek magnezu, który jest bezpieczny zarówno dla kostki, jak i dla środowiska. Środek ten bez problemu można kupić w większości sklepów chemicznych – wyjaśnia Karol Umiński, ekspert marki Polbruk. Bez właściwego oczyszczania, odśnieżania i odladzania powierzchnia z kostki brukowej może ulec podczas zimy niepotrzebnemu zniszczeniu. Nawierzchnia przygotowana z uwzględnieniem wymienionych rad będzie natomiast służyć domownikom – ich bezpieczeństwu i wygodzie. A kostka, po zimie, będzie prezentować się również dobrze, jak przed nadejściem mrozów. 

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.