Start > Inspiracje > Dekoracyjne elementy krajobrazu miejskiego

Dekoracyjne elementy krajobrazu miejskiego

Dodaj do ulubionych
Nowoczesne przestrzenie przy modernistycznych budynkach w centrach miast cechuje minimalizm form i założeń. W takich projektach znakomicie sprawdzą się proste elementy dekoracyjne.

Podstawą projektowania nowoczesnych przestrzeni miejskich jest minimalizm i czystość form. Otoczenie musi współgrać z dominantą w postaci nowoczesnego budynku, który zwykle posiada geometryczną bryłę z dużymi przeszkleniami na elewacji, co z kolei ma służyć otwarciu wnętrz na światło dzienne. Przestrzeń dookoła budynku powinna być równie czysta w swoim wyrazie. 
– Pracownie architektoniczne projektując otoczenie nowoczesnego budynku zwykle stawiają na nawierzchnię zbudowaną z wielkoformatowych betonowych płyt o geometrycznej formie, uzupełnianą o proste w kształcie obrzeża lub kwietniki stworzone z betonowych prefabrykatów. Całość uzupełnia mała architektura – ławki, kosze, stojaki na rowery, często wykonane ze stali nierdzewnej połączonej z innym materiałem – mówi Wojciech Średniawa , Główny Projektant z Polbruk S.A. Bardzo ważnym elementem całego założenia jest również oświetlenie zewnętrzne umieszczane na słupach oświetleniowych lub w nawierzchni w formie opraw najazdowych, ale również, co staje się coraz bardziej popularne, w obrzeżach lub murkach wytyczających tereny zielone. Wszystko to sprawia, że elementy wyznaczające granice powierzchni zielonych, są istotnym elementem aranżacji przestrzeni wokół nowoczesnych biurowców czy galerii handlowych.

Zieleń „zamknięta” w betonie

Naprzeciw oczekiwaniom architektów w zakresie projektowania przestrzeni przy nowoczesnych budynkach wychodzą firmy produkujące kostki i płyty betonowe, ale również elementy dekoracyjne, czyli obrzeża, murki i donice betonowe. – Stale poszerzamy naszą ofertę, by sprostać oczekiwaniom rynku i architektów. W ostatnim roku pojawiły się w niej nowości, którymi są L-k Tigela oraz obrzeże Flesz. Są one elementami dekoracyjnymi, które porządkują zielone przestrzenie w nowoczesnych aranżacjach – objaśnia architekt. Polbruk Tigela to l-kształtne prefabrykaty, z których możemy zbudować donice dla zaprojektowanej przez nas zieleni.  Doskonale sprawdzą się tam, gdzie nawierzchnia jest „płaska niczym stół”, a zależy nam żeby wyróżniała się ona jako akcent, wychodząc ponad jej płaszczyznę. Pasuje ona idealnie do nowoczesnych aranżacji, gdyż występuje w dwóch odcieniach szarości – grafitowym lub stalowym. Dzięki swoim wymiarom Tigela daje duże możliwości projektowe. W przypadku, gdy chcemy zaakcentować jakiś element roślinności jako dominujący, układamy Tigelę w orientacji pionowej. Wtedy wysokość donicy będzie wynosiła odpowiednio 80 cm (gdy podstawą będzie krótszy bok) lub 42 cm (gdy podstawa to dłuższy bok). W obydwóch przypadkach kwietnik staje się ciekawym dekoracyjnym akcentem, ze względu na jego wysokość lub wyodrębnienie kolorystyczne na nawierzchni. Z Tigeli możemy wykonać również klasyczne obrzeże, układając ją na boku (w orientacji poziomej). Na którykolwiek z wariantów się nie zdecydujemy, właśnie dzięki l-kształtnemu designowi Tigeli i dowolności jej układania, możemy zbudować większe lub mniejsze założenia, tworząc geometryczne ramy dla zieleni. 

Magiczne aranżacje z betonu

Ciekawe możliwości aranżacji zieleni przy nowoczesnych budynkach stwarza również obrzeże Polbruk Flesz, z pomocą którego możemy wytyczyć granice zielonej przestrzeni. Posiada ono ponadczasową, utrzymaną w odcieniach szarości kolorystykę (grafit, stalowy, beż). Jego kolejnym atutem jest „betonowy” wygląd i fakt, że border ten ma kształt odwróconej litery „L”. Został on zaprojektowany w taki sposób, żeby pod daszkiem można było umieścić taśmę LED. Montaż elementu oświetlenia w tym miejscu dodaje aranżacji magicznego, a zarazem designerskiego charakteru. 
Powyższe rozwiązania porządkujące zieleń w otoczeniu nowoczesnych budynków sprawdzą się także w innych przestrzeniach. Z powodzeniem można je wykorzystać w aranżacjach reprezentacyjnych alei i deptaków, a także przy budynkach historycznych. Oczywiście poza przypadkami, gdzie założenie ogrodowe jest pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

Powiązane produkty

Donica

System Donicowy Tigela

Obrzeże

Obrzeże Flesz

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.