Start > Inspiracje > Dekoracyjne elementy krajobrazu miejskiego

Dekoracyjne elementy krajobrazu miejskiego

Dodaj do ulubionych
Dla klienta indywidualnego
Komercyjne / publiczne
Mała architektura
Porada
Nowoczesne przestrzenie przy modernistycznych budynkach w centrach miast cechuje minimalizm form i założeń. W takich projektach znakomicie sprawdzą się proste elementy dekoracyjne.

Podstawą projektowania nowoczesnych przestrzeni miejskich jest minimalizm i czystość form. Otoczenie musi współgrać z dominantą w postaci nowoczesnego budynku, który zwykle posiada geometryczną bryłę z dużymi przeszkleniami na elewacji, co z kolei ma służyć otwarciu wnętrz na światło dzienne. Przestrzeń dookoła budynku powinna być równie czysta w swoim wyrazie. 
– Pracownie architektoniczne projektując otoczenie nowoczesnego budynku zwykle stawiają na nawierzchnię zbudowaną z wielkoformatowych betonowych płyt o geometrycznej formie, uzupełnianą o proste w kształcie obrzeża lub kwietniki stworzone z betonowych prefabrykatów. Całość uzupełnia mała architektura – ławki, kosze, stojaki na rowery, często wykonane ze stali nierdzewnej połączonej z innym materiałem – mówi Wojciech Średniawa , Główny Projektant z Polbruk S.A. Bardzo ważnym elementem całego założenia jest również oświetlenie zewnętrzne umieszczane na słupach oświetleniowych lub w nawierzchni w formie opraw najazdowych, ale również, co staje się coraz bardziej popularne, w obrzeżach lub murkach wytyczających tereny zielone. Wszystko to sprawia, że elementy wyznaczające granice powierzchni zielonych, są istotnym elementem aranżacji przestrzeni wokół nowoczesnych biurowców czy galerii handlowych.

Zieleń „zamknięta” w betonie

Naprzeciw oczekiwaniom architektów w zakresie projektowania przestrzeni przy nowoczesnych budynkach wychodzą firmy produkujące kostki i płyty betonowe, ale również elementy dekoracyjne, czyli obrzeża, murki i donice betonowe. – Stale poszerzamy naszą ofertę, by sprostać oczekiwaniom rynku i architektów. W ostatnim roku pojawiły się w niej nowości, którymi są L-k Tigela oraz obrzeże Flesz. Są one elementami dekoracyjnymi, które porządkują zielone przestrzenie w nowoczesnych aranżacjach – objaśnia architekt. Polbruk Tigela to l-kształtne prefabrykaty, z których możemy zbudować donice dla zaprojektowanej przez nas zieleni.  Doskonale sprawdzą się tam, gdzie nawierzchnia jest „płaska niczym stół”, a zależy nam żeby wyróżniała się ona jako akcent, wychodząc ponad jej płaszczyznę. Pasuje ona idealnie do nowoczesnych aranżacji, gdyż występuje w dwóch odcieniach szarości – grafitowym lub stalowym. Dzięki swoim wymiarom Tigela daje duże możliwości projektowe. W przypadku, gdy chcemy zaakcentować jakiś element roślinności jako dominujący, układamy Tigelę w orientacji pionowej. Wtedy wysokość donicy będzie wynosiła odpowiednio 80 cm (gdy podstawą będzie krótszy bok) lub 42 cm (gdy podstawa to dłuższy bok). W obydwóch przypadkach kwietnik staje się ciekawym dekoracyjnym akcentem, ze względu na jego wysokość lub wyodrębnienie kolorystyczne na nawierzchni. Z Tigeli możemy wykonać również klasyczne obrzeże, układając ją na boku (w orientacji poziomej). Na którykolwiek z wariantów się nie zdecydujemy, właśnie dzięki l-kształtnemu designowi Tigeli i dowolności jej układania, możemy zbudować większe lub mniejsze założenia, tworząc geometryczne ramy dla zieleni. 

Magiczne aranżacje z betonu

Ciekawe możliwości aranżacji zieleni przy nowoczesnych budynkach stwarza również obrzeże Polbruk Flesz, z pomocą którego możemy wytyczyć granice zielonej przestrzeni. Posiada ono ponadczasową, utrzymaną w odcieniach szarości kolorystykę (grafit, stalowy, beż). Jego kolejnym atutem jest „betonowy” wygląd i fakt, że border ten ma kształt odwróconej litery „L”. Został on zaprojektowany w taki sposób, żeby pod daszkiem można było umieścić taśmę LED. Montaż elementu oświetlenia w tym miejscu dodaje aranżacji magicznego, a zarazem designerskiego charakteru. 
Powyższe rozwiązania porządkujące zieleń w otoczeniu nowoczesnych budynków sprawdzą się także w innych przestrzeniach. Z powodzeniem można je wykorzystać w aranżacjach reprezentacyjnych alei i deptaków, a także przy budynkach historycznych. Oczywiście poza przypadkami, gdzie założenie ogrodowe jest pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.