Start > Inspiracje > Japońska estetyka w nowoczesnym ogrodzie

Japońska estetyka w nowoczesnym ogrodzie

Dodaj do ulubionych
Współczesna, eklektyczna architektura czerpie inspirację z różnych części świata. Najważniejsza jednak jest prostota rozwiązań, minimalizm i umiar, dlatego bardzo często przy nowoczesnych domach powstają ogrody częściowo wzorowane na japońskiej estetyce.

Budynki w stylu nowoczesnym posiadają zwykle geometryczne kształty, duże powierzchnie przeszklone, a ich elewacje są wykonane z betonu, betonu architektonicznego, kortenu czy sztucznych okładzin przypominających naturalne drewno. Cechuje je minimalizm i prostota. Naturalną konsekwencją takich założeń jest ogród o podobnym charakterze. Szybkość współczesnego świata powoduje, że coraz częściej jest on projektowany jako oaza spokoju, ciszy i miejsce przeznaczone do refleksji oraz medytacji. Idealnym rozwiązaniem może być na przykład japoński ogród Zen, który od stuleci funkcjonuje w sztuce aranżacji tego rodzaju przestrzeni na Dalekim Wschodzie. Takie ogrody są bardzo minimalistyczne. Zazwyczaj dominują w nich powierzchnie wypełnione kamieniami, głazami i żwirem. Na sypkiej nawierzchni tworzy się linie o falistym kształcie, które mają nawiązywać do kręgów na wodzie czy też nieskończoności. W klasycznych ogrodach o tym charakterze unika się wody, a także zmniejsza do minimum liczbę roślin zimozielonych, która zwykle występuje w pobliżu głazów. Mają one głównie służyć medytacji. Rzadko jednak zdarza się, szczególnie w Europie, żeby ogrody zen występowały w klasycznej formie. Najczęściej wybierane są z nich tylko pewne elementy wpasowujące się w nowoczesne aranżacje, a niekiedy ogród japoński jest tylko częścią większego założenia ogrodowego w stylu nowoczesnym.

Elementem, który pozwala harmonijnie połączyć nowoczesny styl z japońską estetyką, jest obrzeże Polbruk Zen. Ze względu na jego geometryczny charakter i utrzymaną w szarej (szary, grafit) oraz „brązowej” tonacji kolorystykę, a także przypominającą kamień fakturę, idealnie pasuje do obydwu tych stylów. Sprawdzi się on na przykład jako obrzeże oddzielające ogród zen od części nowoczesnej, ale nie tylko. Zarówno w jednym, jak i w drugim stylu element Zen posłuży jako zabezpieczenie przed osuwaniem się ziemi, szczególnie w ogrodach o pagórkowatym ukształtowaniu terenu. Dodatkowej finezji takiemu „murkowi oporowemu” można dodać, różnicując wysokość elementów, gdyż Zen posiada wysokości 30, 40, 60, 80, a nawet 100 i 120 cm. Stwarza to naprawdę duże możliwości aranżacyjne. Innym sposobem na jego wykorzystanie jest stworzenie kwietników lub donic dla roślin, a czasem obwódek lub palisad otaczających na przykład drzewko bonsai.

Powiązane produkty

Palisada

Palisada Zen

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.