Start > Inspiracje > Murki w ogrodzie – ciekawy element architektury ogrodowej

Murki w ogrodzie – ciekawy element architektury ogrodowej

Dodaj do ulubionych
Murek ogrodowy to element małej architektury, który często przesądza o unikalnym charakterze aranżacji ogrodu. Porośnięty roślinnością zachwyca wyglądem. Może być ważnym elementem, zarówno sielskiego i romantycznego ogrodu pełnego kwiatów oraz ziół, jak i nowoczesnego, pełnego bylin i traw, w którym najważniejsza jest geometria i minimalizm. Oprócz funkcji dekoracyjnej często spełnia on tez inne, nie mniej ważne funkcje.

Do czego służą murki?

Murki ogrodowe pełnią wiele istotnych funkcji i mają szereg różnych zastosowań. Można je wykorzystać do oddzielenia poszczególnych stref w ogrodzie np. tarasu od ogrodu. Przy ich pomocy można zasłonić mało dekoracyjne i niezbyt reprezentacyjne części ogrodu. Murki ogrodowe są często stosowane jako murki oporowe i pomagają wyrównać grunt na pagórkowatym terenie lub zróżnicować go na płaskim terenie. Zapobiegają obsuwaniu się ziemi i są doskonałym podparciem skarpy obsadzonej roślinami. Murki pozwalają tworzyć efektowne piętra na skalniakach, które często to właśnie im zawdzięczają swój niepowtarzalny urok. Są też dobrym pomysłem na niesztampowe kwietniki. Murki mogą także pełnić funkcję mebli ogrodowych. Często są stosowane jako siedziska i wykorzystywane np. do budowy grilla, przy schodach jako policzki lub przy ogrodzeniach.

Z czego można je zbudować?

Na rynku istnieje wiele materiałów, z których można wykonać murki ogrodowe. Murek powinien być dopasowany do aranżacji ogrodu oraz stylu posesji i harmonijnie wpisywać się w charakter przestrzeni. Do budowy murków często wykorzystuje się różne gatunki kamienia np. granit, kwarcyt, łupek, piaskowiec, sjenit, a także bloczki betonowe, gabiony, cegły, drewniane kłody i pustaki łupane. Średnia wysokość murka to ok. 40-100 cm. Murki o wysokości 40 – 60cm można budować „na sucho” czyli bez zaprawy i fundamentu, natomiast murki o wys. 60-100 cm powinny być spojone zaprawą. W takim przypadku wskazane jest wykonanie fundamentu o grubości 30-60cm, a przy wyższych murkach nawet 80cm. Należy pamiętać, że murki to elementy ozdobne i nie powinny być zbyt wysokie.

Albero – murek inspirowany łupkiem skalnym

Murki z gotowych bloczków betonowych są jednym z trwalszych i ekonomiczniejszych rozwiązań dostępnych na rynku. Murek Albero inspirowany łupkiem skalnym przypomina historyczne konstrukcje pochodzące z włoskiej Toskanii. Albero znakomicie sprawdza się jako murek oporowy, dzięki któremu można zniwelować różnice w wysokości terenu w otoczeniu domu. Budowa murka nie jest czasochłonna, gdyż stawia się go z gotowych modułów o wymiarach: 7,7 cm wysokości, 18 cm szerokości oraz 41 cm długości. Z modułów Albero można zbudować wiele elementów małej architektury np. fontannę z zamkniętym obiegiem czy wspomniane meble ogrodowe. Ze względu na swój współczesny design, ale również historyzujący charakter, może stać się on elementem aranżacji przydomowych zieleńców w stylu nowoczesnym, rustykalnym oraz śródziemnomorskim. Do pierwszych dwóch z nich najlepiej pasuje Albero w kolorze alpen. Szarość w tym przypadku będzie doskonale kontrastowała z zielenią ogrodu. Jest to bardzo pożądany efekt w aranżacjach utrzymanych w tej konwencji. Z kolei kolor brenta (beżowo-szary) sprawdzi się w projektach, gdzie dominują ciepłe barwy nawierzchni nawiązujące do śródziemnomorskich klimatów.

Murek, tak jak każdy element małej architektury, jest częścią większej kompozycji, dlatego warto dobrać do niego spójną wizualnie nawierzchnię. Albero w kolorze alpen będzie idealnie harmonizował z kostkami dedykowanymi do stylu nowoczesnego takimi jak Polbruk Oland, Metrik czy Lamell Z kolei dobrym dopełnieniem dla murka Albero w kolorze brenta będą kostki Polbruk Avanti, Granito, Ideo lub Petra w ciepłych śródziemnomorskich odcieniach.

Jakimi roślinami obsadzać murki?

Do obsadzania murków najczęściej stosuje się rośliny pnące lub płożące. Nad murkami często sadzi się krzewy, np. wierzby płożące, irgi lub jałowce płożące. Do gatunków roślin, które lubią rosnąć na murkach należą m.in. wawrzynek główkowy, pięciornik, pigwowiec, berberys, szczodrzeniec, a także kosodrzewina i karłowe odmiany świerków i sosen. Do obsadzenia murka świetnie nadają się byliny: płomyk szydlasty, skalnica, smagliczka nadmorska, karmnik ościsty, żagwin ogrodowy, rozchodnik, rojnik ogrodowy, rogownica alpejska i lebiodka pospolita. W miejscach zacienionych doskonale sprawdzi się barwinek pospolity, orlik pospolity, tiarella sercolistna, dąbrówka rozłogowa, plektrantus, żurawka, funkia oraz porzeczka krwista.

Murki nadają charakter

Murki oporowe są atrakcyjnym elementem każdego ogrodu. Mogą pomóc w wizualnym powiększeniu przestrzeni. Aby wydłużyć optycznie ogród, murek powinien być niższy w końcowej jego części, przy czym może nawet "uciekać" w ziemię. Długie i nieregularne murki zachęcają też do przejścia wzdłuż ich linii i prowadzą wzrok w dalsze zakątki ogrodu. W romantycznych ogrodach w stylu rustykalnym często wyglądają odrobinę tajemniczo. W przypadku nowoczesnych aranżacji „porządkują” przestrzeń, a także „prowadzą” linie nasadzeń. Niezależnie od wybranego stylu zawsze budują wyjątkowy klimat prywatnego zielonego azylu.

Powiązane produkty

Murek

MUREK ALBERO

Kostka

KOSTKA BRUKOWA METRIK

Płyta tarasowa

PŁYTA TARASOWA LAMELL

Kostka

Kostka Brukowa Avanti

Kostka

KOSTKA BRUKOWA GRANITO

Kostka

Kostka Brukowa Ideo

Kostka

KOSTKA BRUKOWA PETRA

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.