Start > Inspiracje > Niebanalna i nowoczesna nawierzchnia

Niebanalna i nowoczesna nawierzchnia

Dodaj do ulubionych
Czas sztampowych i nudnie regularnych, szarych kostek brukowych odszedł do lamusa. Nowości na rynku muszą sprostać najnowszym trendom, zachowując równocześnie takie parametry jak użyteczność, wytrzymałość i jakość.

Jeszcze niedawno kostki betonowe kojarzono głównie z nawierzchnią parkingów przed dużymi centrami handlowymi lub supermarketami. Były one synonimem nudy i nijakości. Te czasy już jednak dawno minęły. Współczesne kostki i płyty betonowe to feeria stylów, barw oraz wzorów. – Co roku w naszej ofercie pojawiają się  nowości, które uzupełniają nasze portfolio. Wynika to z potrzeb klientów i architektów, którzy stale poszukują nowych rozwiązań i inspiracji do wykończenia alejek, tarasów oraz podjazdów w otoczeniu domu czy przestrzeni publicznej – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant Polbruk S.A.  Projektanci kostek i płyt betonowych coraz częściej poszukują oryginalnych rozwiązań, dzięki którym można stworzyć niebanalne aranżacje. Eksperymentują z kształtami, wzorami oraz kolorami kostek.

Korten super pożądany

W nowoczesnej architekturze szarości odgrywają szczególną rolę i są najczęściej stosowaną barwą przez architektów. Od pewnego czasu jednak coraz większą popularność zyskuje także, nawiązujący do stylu industrialnego, kolor korten. Początkowo ze stali kortenowskiej wykonywano okładziny na elewacjach budynków, a następnie elementy małej architektury. Korten stał się również modny jako alternatywa dla szarości przy aranżacji nawierzchni. Przykładem rozwiązania aranżacyjnego charakteryzującego się nowoczesnym designem właśnie w tym kolorze jest Polbruk Metrik. Jeśli projekt zakłada prostokątne elementy z drobniejszych prefabrykatóto Metrik jest do deko właśnie dedykowany. Kostka ta daje duże możliwości aranżacyjne, gdyż można ją układać standardowo, naprzemiennie, oraz w „jodełkę”, która po latach nieobecności znowu staje się bardzo modna. Ekstrawaganckie i oryginalne kolory, takie jak korten, to jednak nie wszystko, co zaskakuje w dzisiejszym designie płyt betonowych. Coraz częściej producenci stawiają na inspirujący kształt lub deseń betonowych elementów.

Kłosy zboża, tygrysie pasy i heksagonalne kształty

Nowe kostki i płyty zwracają uwagę również ciekawym designem. Interesującą propozycją o szerokim zastosowaniu (nadaje się m.in. na chodniki, tarasy, podjazdy), ze względu na jej grubość 7 cm, może być Polbruk Extrano. Jest to wielkoformatowa płyta o kwadratowym kształcie i wymiarach 50x50 cm, dostępna w czterech tonacjach szarości (biały, stalowy, bazaltowy, nerino). Jej najciekawszą cechą jest wycięty w niej wzór. Regularne otwory w płycie przywodzą na myśl swoim wyglądem pasy na futrze tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża. Przy większych założeniach architektonicznych, takich jak place czy podjazdy ułożona z niej powierzchnia przypomina pokład futurystycznego statku kosmicznego. Extrano świetnie nadaje się do modernistycznych aranżacji.

Innowacyjnym i zaskakującym designem zwraca uwagę także płyta Polbruk Exa. Tym razem nie chodzi o wzór, ale o jej kształt. Większość dostępnych na rynku materiałów do wykańczania nawierzchni to prostokątne lub kwadratowe płyty i kostki. Exa pod tym względem pozytywnie zaskakuje. Posiada klasyczny kształt plastra miodu o krawędziach różnej długości, co nadaje jej dynamicznego i ekstrawaganckiego wyglądu. Exa najlepiej sprawdzi się na tarasach oraz ciągach pieszych. Ze względu na swoją grubość 4,5 cm nie nadaje się jednak do budowania nawierzchni podjazdów czy innych miejsc, po których poruszają się samochody. 
Designerskie płyty betonowe dają architektom coraz większe możliwości w zakresie planowania aranżacji przestrzeni wokół naszego domu i w miejscach publicznych. Dzięki temu zyskujemy w naszym sąsiedztwie coraz więcej przestrzeni o interesującym designie. Oczywiście nawierzchnia to tylko jeden z bardzo ważnych elementów kształtowania przestrzeni. Liczy się również geometria założenia, mała architektura, a także, lub może przede wszystkim, pomysłowość i użyteczność.

Powiązane produkty

Kostka

KOSTKA BRUKOWA METRIK

Płyta ażurowa

Płyta Ażurowa Extrano

Płyta tarasowa

PŁYTA TARASOWA EXA

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.