Start > Inspiracje > Obrzeża i krawężniki

Obrzeża i krawężniki

Dodaj do ulubionych
Otoczenie posesji to nie tylko wypielęgnowane trawniki oraz równe ogrodowe ścieżki. Różnorodne przestrzenie, płaszczyzny, poziomy wymagają spójnych przejść i efektownych połączeń, a to jest właśnie zadanie, z którym najlepiej poradzą sobie obrzeża i krawężniki. To one tworzą ramę aranżacyjną, w której krajobraz zaczyna się układać. Stanowią doskonałe narzędzie porządkowania przestrzeni i pełnią wiele praktycznych funkcji.

Wykończenie ścieżek i chodników
Najbardziej oczywistą funkcją obrzeży i krawężników jest tworzenie estetycznego obramowania płytek chodnikowych i oddzielenie obszarów spacerowych od zieleńców, nasadzeń i trawników. Dobór odpowiedniego kształtu, koloru czy faktury nie jest w tym miejscu bez znaczenia - elementy wykończeniowe powinny być spójnie zestawione z rodzajem użytej kostki brukowej - wtedy będą stanowić prawdziwą ozdobę ogrodu.

Efektowne domknięcie kompozycji to jednak nie wszystko. Ze względu na różnicę wysokości kostki i obrzeży, na przykład Polbruk Canto, Palisady Ring lub łamanej stworzymy z ich użyciem praktyczne podwyższenia, które zapobiegną przesypywaniu się ziemi z kwietników na powierzchnię chodnika i pozwolą na zachowanie porządku.

Tworzenie schodów i progów
Niejednokrotnie zdarza się, że teren posesji nie jest idealnie płaski, lecz składa się z wielu różnorodnych poziomów - jak choćby przejście pomiędzy chodnikiem i podjazdem, które wymaga zastosowania krawężnika. Przy większych różnicach wysokości konieczne jest także zaprojektowanie schodów. Dzięki zastosowaniu obrzeży i palisad Polbruk możemy swobodnie regulować wysokość stopni, nadawać im oryginalną formę opartą na prostokątach lub okręgach.

Szczególnie interesujące zastosowanie na terenie posesji znajduje efektowna Palisada Łamana, której faktura nawiązuje do naturalnie łupanego kamienia i doskonale wpisuje się w klimat ogrodowych zakamarków. Elementy o wysokości 45 cm pozwalają na kształtowanie wysokich murków oporowych odgradzających strefy funkcjonalne lub podtrzymujących konstrukcję skarp i wzniesień.

Stylowo w praktyce
Wielość praktycznych zastosowań i atrakcyjna forma, jaką charakteryzują się obrzeża i krawężniki, czyni z nich dyskretny dodatek, bez którego aranżacja ogrodu pozostałaby niekompletna i mało funkcjonalna.

Powiązane produkty

Palisada

Palisada Łamana

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.