Start > Inspiracje > Ogród w nowoczesnej odsłonie

Ogród w nowoczesnej odsłonie

Dodaj do ulubionych
Duże powierzchnie przeszkleń fasadowych, geometryczna bryła i elewacja w odcieniach bieli lub szarości – tak wygląda większość nowoczesnych domów. Pamiętajmy, że aranżacja ogrodu musi z nimi współgrać i tworzyć spójną całość.

Podstawą projektowania ogrodu w stylu nowoczesnym jest jego właściwie rozplanowanie, prawidłowe wytyczenie alejek, tarasu i podjazdu dla samochodów oraz wybór odpowiednich materiałów i elementów aranżacji. Posesja powinna być również otoczona dopasowanym do całości ogrodzeniem.  Wybór nawierzchni jest pierwszym krokiem przed doborem pozostałych elementów aranżacyjnych. Najczęściej wybieranym materiałem na nawierzchnię są kostki i płyty betonowe. Posiadają one dobre parametry techniczne, są trwałe, wytrzymałe i wymagają minimalnych zabiegów konserwacyjno-pielęgnacyjnych dla zachowania ich estetycznego wyglądu. Dużym atutem tego rodzaju materiałów nawierzchniowych jest również szeroka gama kształtów i kolorów pasujących do nowoczesnych aranżacji. Nawierzchnia nie jest jednak jedynym elementem, który można  wykonać z prefabrykatów betonowych. Dla uzyskania ciekawego efektu wizualnego w ogrodzie warto rozważyć również zastosowanie obrzeży, donic, murków oraz schodów i ogrodzeń.

Taras czy podjazd?

Zanim przystąpimy do projektowania alejek, tarasów i podjazdu musimy odpowiedzieć na podstawowe pytanie o miejsce zastosowania płyt czy kostki brukowej. W tym wypadku bardzo ważnym parametrem technicznym jest jej grubość. Do wykonania nawierzchni, po których będą poruszać się tylko piesi, możemy zastosować płyty poniżej 6 cm grubości. Takie przestrzenie to zwykle taras oraz alejki. Jeśli myślimy o nawierzchni przeznaczonej do ruchu pieszego i dla samochodów osobowych, to grubość komponentu powinna mieścić się pomiędzy 6 a 8 cm. Płyty i kostki powyżej 8 cm są z kolei przeznaczone do miejsc o dużym natężeniu ruchu, ponieważ  wytrzymują nacisk samochodów ciężarowych. 

Prostokąty, kwadraty i plaster miodu

Dla wielu kupujących najważniejszą cechą płyt czy kostek betonowych jest ich estetyka i design. Tutaj wachlarz dostępnych opcji jest naprawdę szeroki. Do nowoczesnych aranżacji pasują geometryczne elementy. Większość płyt i kostek posiada kształt prostokąta lub kwadratu, choć zdarzają się bardziej finezyjne formy. Przykładem jest płyta tarasowa Polbruk Exa przypominająca wyglądem plaster miodu. Jej heksagonalny kształt został nieco zmodyfikowany poprzez zastosowanie różnej długości krawędzi, co nadaje płycie dynamizmu i oryginalnego wyglądu. Jej wymiary to 4,5×56,3×43,2 cm. Exa występuje w modnym kolorze taupe (mokka-stalowo-biały). Nie jest to jedyny kolor, który zyskał popularność w nowoczesnych aranżacjach. Bardzo modne są także melanżowe szarości. Na przykład takie, w których występuje płyta tarasowa Polbruk Lamell. Ma ona wymiary 4,5×60×40 cm i jest dostępna w wersji gładkiej w kolorach: stalowym, nerino i fokstrot, a w wersji płukanej – ritmo_d. W przypadku, gdy poszukujemy idealnej dla modernistycznego stylu płyty na podjazd, warto zwrócić uwagę na wielkoformatową płytę  Polbruk Magna. Posiada ona prostokątny kształt, dwie grubości 8 i 10 cm oraz trzy wersje kolorystyczne – nerino, latte oraz korten. Ostatnia z nich jest bardzo często spotykana w nowoczesnych aranżacjach, również jako kolor okładzin blachy elewacyjnej czy elementów małej architektury. Gdy poszukujemy bardziej uniwersalnych rozwiązań na taras, alejki i podjazd, znakomitym wyborem będzie płyta Urbanika 60. Wielość jest zastosowań wynika z grubości wynoszącej 8 cm, przez co może być z powodzeniem stosowana na tarasach, alejach oraz podjazdach dla samochodów ciężarowych. Jej dodatkowym atutem jest duży wymiar 60x20 cm oraz szeroka gama odcieni - nerino, korten, onyx (faktura gładka), grafitowy, szary, inez_d i ardo_d (faktur płukana). Odpowiedni dobór grubości nawierzchni do sposobu jej użytkowania, kształtu elementów i barw to połowa sukcesu, jednak przy tworzeniu aranżacji  ogrodu liczą się także detale. 

Obrzeża, donice i murki - ważne elementy aranżacji

Nowoczesny ogród charakteryzuje się prostotą, więc duża liczba detali nie jest wskazana. Ważnym elementem, który porządkuje przestrzeń i wyznacza wyraźną granicę pomiędzy tarasem, alejkami i podjazdem, są obrzeża. Zaleca się, żeby były one utrzymane w podobnej tonacji kolorystycznej, jak reszta założenia. Ciekawym rozwiązaniem z punktu widzenia nowoczesnego designu jest obrzeże Polbruk Flesz. Posiada ono kształt odwróconej litery „L” oraz kolory w odcieniach szarości i beżu. Pod jego daszkiem z łatwością ukryjemy taśmę LED, która nocą efektownie rozświetli ścieżki w ogrodzie. Dzięki temu uzyskamy nie tylko ozdobny walor i magiczny efekt, ale również zwiększymy bezpieczeństwo poruszania się po ogrodzie. Kolejnym detalem, który wzbogaci aranżację modernistycznego ogrodu, są donice wykonane z betonowych prefabrykatów. Przykładem takiego rozwiązania jest Polbruk Tigela, czyli l-kształtne moduły, z pomocą których stworzymy przestrzenie dla roślin w ogrodzie. Istnieje kilka sposobów ich ułożenia – na dłuższym lub krótszym boku – co sprawia, że wykonane z nich donice będą posiadały różną wysokość. Pozwala to na zróżnicowanie proporcji zielonych akcentów w projekcie. Alternatywą dla Tigeli, jeśli myślimy o budowie przestrzeni dla roślin w formie donic, jest murek Polbruk Albero lub Palisada Zen. Murek Albero swoim wyglądem przypomina kamienne murki graniczne pomiędzy posesjami, które do dziś można spotkać w Toskanii czy Irlandii. Na budowę murka nie poświęcimy dużo czasu, gdyż jest on wykonany z gotowych elementów. Każdy z nich ma 41 cm wysokości, 7,7 cm grubości oraz 18 cm długości. Donicę zbudujemy, tworząc z nich kwadrat, a przestrzeń pomiędzy jego bokami wypełniając ziemią i roślinami. Innym zastosowaniem Albero jest użycie go jako murka oporowego, zapobiegającego osuwaniu się ziemi ze skarpy.  
Doskonałym zabezpieczeniem przed osuwaniem się ziemi jest też palisada ZEN. Idealnie sprawdza się ona również jako obrzeże oddzielające różne części ogrodu. Palisada ZEN ma minimalistyczny, geometryczny charakter oraz fakturę przypominającą kamień. Dostępna jest w szarej (szary, grafit) oraz „brązowej” tonacji kolorystycznej. Posiada wysokości 30, 40, 60, 80, a nawet 100 i 120 cm, dzięki czemu możemy różnicować wysokość elementów. Może być też wykorzystana do budowy kwietników lub donic dla roślin.  Alternatywną propozycją dla obu rozwiązań jest murek Grando, z którego dodatkowo możemy również wykonać ogrodzenie. Linia Grando obejmuje także schody. 

Pewnym krokiem na schody

W niektórych przypadkach ukształtowanie terenu wokół posesji wymusza konieczność zastosowania schodów. Schody zewnętrzne stosuje się w założeniach ogrodowych na styku tarasu z ogrodem lub w miejscach, gdzie konieczne jest „zgubienie” różnic w wysokości terenu. Powinny być one spójnie stylistycznie z resztą założenia, wybraną nawierzchnią oraz elementami małej architektury. Na szczególną uwagę zasługują betonowe stopnie schodowe Polbruk Grando. Występują one w dwóch fakturach – łamanej, przypominającej wyglądem naturalny kamień lub gładkiej. Każda z nich dostępna jest w trzech kolorach: latte (biało-jasno-piaskowy), hawaii (brązowo-pomarańczowy) oraz nerino (biało-szaro-czarny). Ze względu na szerokość i długość możemy je układać w większych lub mniejszych kompozycjach. Wymiary pojedynczego stopnia to 15×40×100 cm. Ich montaż jest bardzo prosty. Nie wymagają one podkonstrukcji wykonanej z betonu. 

Ogrodzenie ma znaczenie

Z prefabrykatów betonowych możemy wykonać także ogrodzenie. Do nowoczesnych aranżacji będzie pasowało ogrodzenie Polbruk Neo, które buduje się z betonowych pustaków o wymiarze 20x60 cm. Moduły ogrodzenia mają wysokość 10 cm, geometryczny prostokątny kształt, gładką fakturę oraz w kolorystykę utrzymaną w odcieniach szarości (kolor stalowy i grafitowy) oraz brązu (kolor orzechowy). Jeśli chcemy zachować na posesji maksymalną prywatność możemy wznieść z elementów Neo wysoki mur, którego ozdobą mogą być rośliny pnące, takie jak winobluszcz, bluszcz, winogron czy jaśminowiec wonny. Jeśli wolimy, żeby do wnętrza ogrodu wpadało nieco więcej światła, to pomiędzy wykonane z pustaków słupki można wstawić przęsła z metalu lub drewna. W każdym z tych dwóch przypadków mur należy zwieńczyć płaskim daszkiem o wysokości 5 cm, który ochroni konstrukcję przed warunkami atmosferycznymi.

Elementy wykonane z betonu mogą stanowić istotną część architektury krajobrazu w otoczeniu nowoczesnego domu. Oczywiście niezwykle ważna jest również roślinność, która w stylu modernistycznym powinna być soczyście zielona, aby stanowiła kontrast do nawierzchni i pozostałych elementów małej architektury. 

Powiązane produkty

Płyta tarasowa

PŁYTA TARASOWA EXA

Płyta tarasowa

PŁYTA TARASOWA LAMELL

Płyta tarasowa

Płyta Tarasowa Magna

Kostka

Kostka Brukowa Urbanika

Obrzeże

Obrzeże Flesz

Donica

System Donicowy Tigela

Murek

MUREK ALBERO

Palisada

Palisada Zen

Stopień

Stopień Schodowy Grando

Systemy ogrodzeń

SYSTEM OGRODZEŃ NEO

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.