Start > Inspiracje > Polbruk ekologiczny

Polbruk ekologiczny

Dodaj do ulubionych
Dziś dbałość o środowisko naturalne, to kwestia priorytetowa! Stąd tak popularne stają się materiały wykończeniowe, które oprócz podstawowej funkcjonalności, mogą pozytywnie wpływać na otaczające nas środowisko. Sposobem na wykończenie nawierzchni, wedle najlepszych ekologicznych standardów, są Płyty Ażurowe Meba oraz Polbruk Greengo i kostka Polbruk Ekol.

Szukając proekologicznych rozwiązań warto zacząć dosłownie od podstaw. Posadzenie drzew i krzewów z pewnością będzie dobrym początkiem, jednak akcenty zieleni można „uchronić” również w miejscach przeznaczonych na parking, czy podjazd do garażu. Z wykorzystaniem ekologicznych kostek i płyt fragmenty te mogą stać się „zielonym obszarem”. Ażurowe płyty Polbruk Meba, Polbruk Greengo lub kostki Polbruk Ekol o specjalnych kształtach - po ułożeniu - pozostawiają wolne miejsce, które można wypełnić grysem, drobnym żwirem, czy też obsiać trawą.

W ten sposób - niezabudowane otwory - zapewniają przenikanie wody do gruntu, co pozwala uniknąć częściowego wyjałowienia trenu i chroni ekosystem. Co najważniejsze ekologiczne kostki i płyty - zapewniając przyjazne naturze wykończenie nawierzchni - nie tracą nic ze swej funkcjonalności i użytkowości. Elementy o grubości 8 cm lub w przypadku Polbruk Meba również o grubości 10 i 12 cm - pozwalają na stosowanie ich w miejscach przeznaczonych na podjazdy, parkingi, wewnętrzne drogi osiedlowe. Dodatkowo trwała nawierzchnia zapewnia stabilne, bezpieczne podłoże parkingu nawet dla dużych i ciężkich samochodów.

O tym, że firmy muszą uiszczać opłaty za odprowadzanie wód do rzek, jezior, czy gruntów wiadomo nie od dziś. Coraz częściej pojawia się również wątek tak zwanego „podatku deszczowego” wprowadzanego w życie przez niektóre gminy, który dotyczy nie tylko znajdujących się na ich obszarze zakładów produkcyjnych, ale również prywatnych posesji.

Podatek polegający na naliczaniu opłat za wodę opadową i roztopową, odprowadzaną z trwale utwardzonych powierzchni do miejskich sieci kanalizacyjnych wprowadzono już w Koszalinie, Poznaniu, Bielsku-Białej. Metodą na zmniejszenie dodatkowych kosztów właścicieli domów jednorodzinnych, a jednocześnie aktywnym sposobem dbania o środowisko, jest zastosowanie ekologicznych kostek brukowych, które w przeciwieństwie do standardowych elementów, czy nawierzchni z litego betonu - nie stanowią szczelnej płaszczyzny.

Pozostające pomiędzy nimi przestrzenie lub ażurowe wzory, jak w przypadku płyt Polbruk Greengo, pozwalają na naturalne wsiąkanie w ziemię wód pochodzących z opadów i topniejących śniegów. Dzięki temu nadmiar wody odprowadzany jest wprost do gruntu, nie tworząc kałuż i nie spływając do miejskiej kanalizacji. W ten sposób dbamy o naturalny ekosystem, zmniejszamy koszty, a wokół domu tworzymy trwałą, a do tego zieloną nawierzchnię.

Troska o środowisko naturalne to coraz popularniejszy trend, który dosłownie i w przenośni możemy „pielęgnować na własnym podwórku”.

Powiązane produkty

Płyta ażurowa

PŁYTA AŻUROWA MEBA

Kostka

Kostka Ażurowa Ekol

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.