Start > Inspiracje > Uatrakcyjnij aranżację ogrodu

Uatrakcyjnij aranżację ogrodu

Dodaj do ulubionych
Mogą być niskie, wysokie, krótkie lub długie, porządkują przestrzeń i pozwalają wydzielić strefy użytkowe. Murki, bo o nich mowa, to nieobowiązkowy, ale ciekawy element, który urozmaici wygląd każdego ogrodu.

Murki pozwalają na wytyczenie granic kompozycyjnych, a w przypadku gdy w ogrodzie występują skarpy o dużym nachyleniu - zabezpieczają ziemię przed osuwaniem się. Warto pomyśleć o ich zastosowaniu zwłaszcza przy aranżacjach ogrodów, w których występują nierówności terenu, gdyż z ich pomocą skutecznie zniwelujemy przewyższenia. Te same elementy, z których budujemy murek, mogą być z powodzeniem użyte także do budowy wyższych konstrukcji i stanowić ogrodzenie naszej posesji. Pamiętajmy jednak o tym, że powinny one korespondować i współgrać ze stylem budynku i aranżacją otoczenia naszego domu.

Średniowieczna Anglia i Szkocja czy słoneczna Toskania?

W stylu rustykalnym, śródziemnomorskim, a także nowoczesnym świetnie sprawdzi się tegoroczna nowość w ofercie Polbruk, czyli murek Albero. Inspirację do stworzenia tego wzoru można upatrywać w murkach granicznych, które wytyczały granice posesji w średniowiecznej Szkocji, czy Anglii. Były one obecne również w innych rejonach Europy, na przykład w słonecznej Hiszpanii czy włoskiej Toskanii. Albero jest unowocześnioną wersją tego wzornictwa, która zyskała na regularności i symetrii zachowując jednak oryginalny charakter kamiennych łupków. Wymiar pojedynczego modułu Albero to 41 cm wysokości, 7,7 cm grubości oraz 18 cm długości. Występuje on w dwóch wersjach kolorystycznych: alpen (jasnoszary) i brenta (beżowo-jasnożółty). Pierwsza z nich znajdzie szerokie zastosowanie głównie w ogrodach rustykalnych oraz nowoczesnych, w których dąży się do stworzenia efektownego kontrastu zimnej szarości z żywą zielenią roślin. Druga sprawdzi się w aranżacjach śródziemnomorskich, zdominowanych przez ciepłe barwy obecne na nawierzchniach ścieżek czy chodników. Odcień alpen doskonale komponuje się z kostkami dedykowanymi do stylu nowoczesnego, takimi jak Polbruk Oland, Metrik czy nieco bardziej industrialny Extrano. Z kolei dobrym towarzystwem dla murka Albero w kolorze brenta będą kostki w ciepłych odcieniach, jak na przykład Polbruk Ideo lub Granito.

W kierunku nowoczesności… i większej symetrii

Alternatywą dla murków Albero w nowoczesnym ogrodzie jest Polbruk Grando. Konstrukcja ta składa się z prostokątnych bloczków o łamanej fakturze i wymiarach: 25x30x15 cm oraz 25x60x15 cm. Grando występuje w trzech kolorach, nawiązujących do naturalnego kamienia: grafitowym, piaskowym oraz paloma (odcień beżu przełamany szarością). Symetria, geometryczność, proste linie oraz kontrastująca z zielenią kolorystyka sprawiają, że można z powodzeniem zastosować go w projektach ogrodów w stylu nowoczesnym.

O czym należy pamiętać, gdy wznosimy murek

Kluczowym aspektem przy budowie murków jest ich wysokość oraz odpowiednie osadzenie u podstawy. W przypadku budowy murka na sucho, jak sama nazwa wskazuje, nie stosuje się zaprawy łączącej poszczególne elementy, choć w niektórych przypadkach zaleca się użycie w śladowych ilościach specjalnego kleju od strony skarpy lub pomiędzy elementami. Murki budowane w tej technologii nie powinny przekraczać wysokości 1 metra i posiadać niewielkie nachylenie w kierunku stoku, zaś ich szerokość powinna stanowić około 1/3 wysokości.

Druga metoda – na mokro – polega na łączeniu elementów zaprawą cementowo-wapienną lub cementowo-gliniastą. Zwiększa to stabilność konstrukcji i pozwala na budowę wyższego muru. W tym wypadku wskazane jest zastosowanie 30-40 cm fundamentu betonowego lub zagłębienie dolnych elementów w ziemi na odpowiednią głębokość. Sprawdzi się ona doskonale, jeżeli na przykład z bloczków betonowych planujemy wybudować ogrodzenia oddzielające naszą posesję od sąsiadujących.

Powiązane produkty

Murek

MUREK ALBERO

Kostka

KOSTKA BRUKOWA METRIK

Kostka

Kostka Brukowa Ideo

Kostka

KOSTKA BRUKOWA GRANITO

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.