Start > Inspiracje > Uatrakcyjnij aranżację ogrodu

Uatrakcyjnij aranżację ogrodu

Dodaj do ulubionych
Dla klienta indywidualnego
Ogród
Mała architektura
Porada
Mogą być niskie, wysokie, krótkie lub długie, porządkują przestrzeń i pozwalają wydzielić strefy użytkowe. Murki, bo o nich mowa, to nieobowiązkowy, ale ciekawy element, który urozmaici wygląd każdego ogrodu.

Murki pozwalają na wytyczenie granic kompozycyjnych, a w przypadku gdy w ogrodzie występują skarpy o dużym nachyleniu - zabezpieczają ziemię przed osuwaniem się. Warto pomyśleć o ich zastosowaniu zwłaszcza przy aranżacjach ogrodów, w których występują nierówności terenu, gdyż z ich pomocą skutecznie zniwelujemy przewyższenia. Te same elementy, z których budujemy murek, mogą być z powodzeniem użyte także do budowy wyższych konstrukcji i stanowić ogrodzenie naszej posesji. Pamiętajmy jednak o tym, że powinny one korespondować i współgrać ze stylem budynku i aranżacją otoczenia naszego domu.

Średniowieczna Anglia i Szkocja czy słoneczna Toskania?

W stylu rustykalnym, śródziemnomorskim, a także nowoczesnym świetnie sprawdzi się tegoroczna nowość w ofercie Polbruk, czyli murek Albero. Inspirację do stworzenia tego wzoru można upatrywać w murkach granicznych, które wytyczały granice posesji w średniowiecznej Szkocji, czy Anglii. Były one obecne również w innych rejonach Europy, na przykład w słonecznej Hiszpanii czy włoskiej Toskanii. Albero jest unowocześnioną wersją tego wzornictwa, która zyskała na regularności i symetrii zachowując jednak oryginalny charakter kamiennych łupków. Wymiar pojedynczego modułu Albero to 41 cm wysokości, 7,7 cm grubości oraz 18 cm długości. Występuje on w dwóch wersjach kolorystycznych: alpen (jasnoszary) i brenta (beżowo-jasnożółty). Pierwsza z nich znajdzie szerokie zastosowanie głównie w ogrodach rustykalnych oraz nowoczesnych, w których dąży się do stworzenia efektownego kontrastu zimnej szarości z żywą zielenią roślin. Druga sprawdzi się w aranżacjach śródziemnomorskich, zdominowanych przez ciepłe barwy obecne na nawierzchniach ścieżek czy chodników. Odcień alpen doskonale komponuje się z kostkami dedykowanymi do stylu nowoczesnego, takimi jak Polbruk Oland, Metrik czy nieco bardziej industrialny Extrano. Z kolei dobrym towarzystwem dla murka Albero w kolorze brenta będą kostki w ciepłych odcieniach, jak na przykład Polbruk Ideo lub Granito.

W kierunku nowoczesności… i większej symetrii

Alternatywą dla murków Albero w nowoczesnym ogrodzie jest Polbruk Grando. Konstrukcja ta składa się z prostokątnych bloczków o łamanej fakturze i wymiarach: 25x30x15 cm oraz 25x60x15 cm. Grando występuje w trzech kolorach, nawiązujących do naturalnego kamienia: grafitowym, piaskowym oraz paloma (odcień beżu przełamany szarością). Symetria, geometryczność, proste linie oraz kontrastująca z zielenią kolorystyka sprawiają, że można z powodzeniem zastosować go w projektach ogrodów w stylu nowoczesnym.

O czym należy pamiętać, gdy wznosimy murek

Kluczowym aspektem przy budowie murków jest ich wysokość oraz odpowiednie osadzenie u podstawy. W przypadku budowy murka na sucho, jak sama nazwa wskazuje, nie stosuje się zaprawy łączącej poszczególne elementy, choć w niektórych przypadkach zaleca się użycie w śladowych ilościach specjalnego kleju od strony skarpy lub pomiędzy elementami. Murki budowane w tej technologii nie powinny przekraczać wysokości 1 metra i posiadać niewielkie nachylenie w kierunku stoku, zaś ich szerokość powinna stanowić około 1/3 wysokości.

Druga metoda – na mokro – polega na łączeniu elementów zaprawą cementowo-wapienną lub cementowo-gliniastą. Zwiększa to stabilność konstrukcji i pozwala na budowę wyższego muru. W tym wypadku wskazane jest zastosowanie 30-40 cm fundamentu betonowego lub zagłębienie dolnych elementów w ziemi na odpowiednią głębokość. Sprawdzi się ona doskonale, jeżeli na przykład z bloczków betonowych planujemy wybudować ogrodzenia oddzielające naszą posesję od sąsiadujących.

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.