Start > Inspiracje > Z czego zrobić schody?

Z czego zrobić schody?

Dodaj do ulubionych
Otoczenie posesji, to nie tylko wypielęgnowane trawniki oraz równe ogrodowe ścieżki. Różnorodne przestrzenie, płaszczyzny, poziomy wymagają spójnych przejść i efektownych połączeń. W tej roli doskonale sprawdzają się schody wykonane z kostki brukowej. Kostka brukowa jest sprawdzoną alternatywą dla płytek gresowych i klinkierowych. Zanim przystąpimy do układania schodów warto zacząć od podstawowej wiedzy.

Grunt jak należy
Informacji o stabilności gruntu dostarczy nam klasyfikacja gleby. Jeszcze przed rozpoczęciem prac dane te powinien znać wykonawca. Niekiedy będziemy mieli do czynienia ze słabym podłożem, które wymaga wzmocnienia przez podsypkę lub podbudowę. Koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę, by w przyszłości zmiany pór roku nie przyniosły obniżania się gruntu, podwyższonego poziomu wód gruntowych i związanych z tym problemów.

Schody od podstaw
Rozpoczynając pracę musimy pamiętać o wybraniu ziemi w miejscu, w którym powstaną schody. Kolejny krok to wykonanie piaskowo-cementowego zasypu. Przy słabszych podłożach konieczne będzie wykonanie podbudowy z suchego betonu. Alternatywnym rozwiązaniem może być zasypka cementowa, dzięki której wzmocnimy i zagęścimy grunt.

Stopniowo do celu
Ilość stopni zależeć będzie od tego, jaka jest różnica wysokości między tymi miejscami. Głębokość stopnia najlepiej dopasować do wielokrotności rozmiaru kostek. Dzięki temu wyeliminujemy problem z docinaniem materiału, a schody zyskają na swojej estetyce. Precyzja przełoży się na estetykę, długoletni komfort użytkowania, a także bezpieczeństwo użytkowników. Osadzanie schodów zaczynamy od elementów brzegowych (na przykład: palisad, obrzeży), niektóre kształty pozwalają swobodnie tworzyć łuki i półkola. Najlepiej osadzać obrzeża na suchym lub półsuchym betonie. Ważne, by nie mocować ich bezpośrednio w ziemi. Następnie układamy kostki brukowe. Warto pamiętać, by przy jasnych kostkach używać białego młotka, który nie zostawi zabrudzeń.

Efekt końcowy
Po ułożeniu kostek przerwy między nimi powinny być starannie wypełniane czystym piaskiem płukanym. Nie zawiera on nasion, więc nie będzie później kłopotów z zarastaniem fug. Powierzchnię należy zasypać kilka razy piaskiem i zamieść (fugowanie) oraz polać wodą (szlamowanie). Na małych powierzchniach nie używamy zagęszczarek, co pozwoli uchronić powierzchnię od zniszczenia.

Efektowne kompozycje uzyskamy dzięki wykorzystaniu Bloczka Łupanego Grando lub Palisady Łamanej, które wprowadzą na posesję urok charakterystyczny dla piaskowca. Gustowny i ponadczasowych charakter możemy nadać schodom dzięki kolekcji Obrzeże Canto Trapez wysokość 25 cm, a której elementów można układać łuki wewnętrzne i zewnętrzne oraz ciągi proste.

Powiązane produkty

Palisada

Palisada Łamana

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.