Proste jak budowa …młotka?
Bez niego nie może obyć się żadna profesjonalna ekipa brukarska. Niby nic skomplikowanego, ale jak zwykle istotne są detale. Fachowiec potrzebuje młotka brukarskiego wykonanego z wysokiej jakości gumy, która pokrywa głowicę. Sporo brukarzy korzysta także z młotka z gumową rączką z włókna szklanego. Producenci wyposażają je w wygodną rękojeść typu fiber z miękkim uchwytem. W pracach brukarskich niezbędny jest zarówno młotek długi, jak i krótki. Precyzja to podstawa. Nawierzchnia musi być równo osadzona na podłożu, a kostki nieuszkodzone podczas układania - każdy fachowiec to wie.
Chwytaj jakość
Trudno wyobrazić sobie bezpieczne i wygodne przenoszenie ciężkich elementów nawierzchni jak krawężniki czy płyty, bez zastosowania chwytaków (podłużnych, poprzecznych lub bocznych) oraz szczypiec brukarskich. Na rynku jest ich spory wybór. Nie rezygnując z jakości, szczególnie solidnej konstrukcji i łatwej obsługi, można znaleźć narzędzia, które będą w rozsądnej cenie.
Uwaga – cięcie!
Kolejne narzędzia, w które powinna zaopatrzyć się profesjonalna ekipa brukarska to gilotyny, imaki i wyważaki. Kiedy trzeba ciąć kostkę brukową, betonowe płyty czy krawężniki potrzebny jest sprawdzony sprzęt, który nie boi się codziennej ciężkiej pracy i trudnych warunków atmosferycznych. Ważne, by ostrza były wytrzymałe, liczy się też możliwość regulacji wysokości cięcia i wygoda w transporcie. Jeśli chodzi o imaki to każdy fachowiec doceni sprzęt, który gwarantuje wygodę używania i łatwe wyjmowanie kostek z ułożonej już nawierzchni.
Dokładnie tak
Na każdym etapie prac brukarskich ważna jest precyzja i dokładność. Na szczęście profesjonalne narzędzia przychodzą brukarzowi z pomocą. Wśród narzędzi pomiarowych nie może zabraknąć: przymiaru brukarskiego do trasowania kątów w trakcie przycinania i liniału budowlanego używanego do wytyczania linii prostych przy układaniu kostki i krawężników.
Nie obejdzie się także bez kątownika do kostki brukowej, który pomoże zachować właściwy kąt układania, trzymaka, dzięki któremu zachowana będzie stabilność względem przycinania oraz łaty brukarskiej, niezbędnej podczas profilowania podłoża. Narzędzi brukarskich jest znacznie więcej – dobrze wyposażona ekipa może łatwiej sprostać wymagającym zleceniom.
Ekipa jedzie!
Jak istotny jest transport w branży brukarskiej i budowlanej nie trzeba nikomu tłumaczyć.
Sprawne przewożenie sprzętu i materiałów znacząco przyspiesza prace, zwiększa jej komfort i bezpieczeństwo. W transporcie doskonale sprawdza się wózek brukarski, który posiada specjalne szczęki zaciskowe pozwalające na bezpieczne przewożenie ładunku. Wózek brukarski pozwala też na transport całych warstw kostek, dzięki czemu prace idą szybciej.