Start > Inspiracje > Jak odbudować organizm po pracy fizycznej?

Jak odbudować organizm po pracy fizycznej?

Dodaj do ulubionych
W sezonie czasu na regenerację zawsze brakuje. „Odpocznę jutro” powoli zamienia się w „Odpocznę… w zimie”. Ale lekceważenie sygnałów, które wysyła nam organizm, prędzej czy później odbije się na zdrowiu.

Regeneracja po pracy jest niezbędna w każdej branży. Ale w pracy fizycznej, takiej jak brukarstwo, jest szczególnie ważna. Napięte terminy, wyczerpująca fizycznie harówa i wstawanie o świcie – tak często wygląda praca w branży budowlanej. Do tego dochodzą nieregularne przerwy i posiłki. Ciężko się potem zregenerować, a rano znów trzeba się zerwać. I tak w kółko…

A teraz koniec z wymówkami. Tak naprawdę, żeby lepiej regenerować swoje ciało, wystarczy zwrócić uwagę na zaledwie kilka rzeczy. To naprawdę nie jest fizyka kwantowa. Wprowadź chociaż niektóre z tych zmian, a Twoje ciało odpocznie skuteczniej. A Ty będziesz czuł się bardziej wypoczęty i pracował lepiej.

Zainwestuj w… sen

Zacznijmy od sprawy, którą wielu z nas ignoruje, czyli snu. Bez niego trudno w ogóle zaczynać rozmowę o efektywnym odpoczynku. Gdy śpimy, nasze ciało się odbudowuje. Dosłownie. W tej kwestii warto wyrobić sobie odpowiednie nawyki. Dorosły człowiek zwykle potrzebuje około 7-8 godzin na pełną regenerację.
Każdy oczywiście ma trochę inaczej, ale jeśli będziesz spał 4-5 godzin na dobę, Twój organizm na pewno to odczuje. Zaczynając od najbardziej przyziemnych spraw: będziesz pracować nieefektywnie i podejmować gorsze decyzje. Idźmy dalej: niedobór snu powoduje gorszą odporność i bóle głowy. A została jeszcze kwestia, o której wciąż mówi się za mało: brak snu powoduje gorsze samopoczucie psychiczne. Wahania nastroju, trudności z koncentracją, a nawet nerwica czy depresja. To nie żarty!

Turbo-drzemki

Skoro jesteśmy przy tym temacie, to skuteczne mogą być również popołudniowe drzemki. Byle nie za długie, żeby nie zakłócić rytmu dobowego. Zwykle 15-20 minut wystarczy, żeby nasze ciało i umysł się zregenerowały. Fanem drzemek był między innymi Leonardo Da Vinci, który kilka rzeczy w życiu przecież zbudował. Pamiętajcie jednak, że drzemki nie są dla każdego. Jeżeli ciężko Ci się po nich rozbudzić albo nie możesz potem zasnąć w nocy, to lepiej z nich zrezygnować.

Odpowiednie paliwo

Kolejna rzecz to regularne i wartościowe posiłki. Żeby dobrze się zregenerować, musisz uzupełnić zasoby energii. Nie wystarczy śniadanie i obiadokolacja, zwłaszcza w pracy fizycznej. Jedz pełnowartościowy posiłek co 2-3 godziny. Pełnowartościowy, czyli bogaty w białko i węglowodany. Trzeba też zadbać o odpowiednią ilość witamin i minerałów. Najlepiej skonsultować się z dietetykiem, ale kilka podstawowych porad znajdziesz w naszym artykule „Odżywiaj się fachowo - jesteś tym, co jesz”.
No i jeszcze jedna ważna sprawa: woda, woda, woda. Dorosły i aktywnie pracujący mężczyzna powinien jej przyjmować około 2,5 litra dziennie. Trzeba na to zwracać uwagę. Zwłaszcza latem, gdy często zdarzają się upały. Wtedy zresztą (gdy temperatura przekracza 25oC) pracodawca ma obowiązek zapewnić ją swoim pracownikom.

Zrelaksuj umysł i ciało

W takiej branży jak brukarska warto też czasem wybrać się na basen albo masaż. Dźwiganie i praca na klęczkach (często w niewygodnej pozycji) nie wpływa dobrze na kręgosłup, który w budowlance nie ma lekko. Kontrolna wizyta u fizjoterapeuty to zawsze dobry pomysł. Po wyczerpującej pracy fizycznej warto się również trochę porozciągać. Następnego dnia Twoje mięśnie Ci podziękują.

A co po powrocie do domu? Należy po prostu odpocząć. Zrób coś, co relaksuje Twoje ciało i umysł. Dla jednych może to być obejrzenie meczu w telewizji, a dla innych słuchanie muzyki lub spacer z psem. Jeszcze inni relaksują się bawiąc się ze swoimi dziećmi, klejąc modele czy uprawiając sport. Dla większości działa też po prostu leżenie na kanapie i nie robienie NI-CZE-GO! W końcu każdy zasługuje na przerwę po ciężkiej pracy. Taką, jaką lubi…
 

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.