Start > Inspiracje > Mądry brukarz przed szkodą

Mądry brukarz przed szkodą

Dodaj do ulubionych
Według GUS W 2018 r. zostało zgłoszonych 5247 wypadków podczas pracy na budowach. 48 z nich było śmiertelnych. A pamiętajmy – to zgłoszone wypadki, część z nich pewnie nie trafiła do raportów. W statystykach wypadków przy pracy budownictwo wyprzedza między innymi górnictwo, które często uważa się za najbardziej niebezpieczne.

Skrót BHP zna każdy, kto pracuje w budowlance. Co innego jednak kojarzyć, a co innego znać zasady i ich przestrzegać. A przestrzeganie tych przepisów to podstawowy obowiązek każdego pracownika w naszej branży. Wszyscy muszą czuć tę odpowiedzialność, tu nie ma miejsca na odwracanie wzroku. Każdy pracownik, który lekceważy zasady BHP, stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych. Dlatego trzeba reagować. Jeżeli zwrócimy komuś uwagę, to początkowo może się obruszyć, ale prędzej czy później dotrze do niego, że działaliśmy w naszym wspólnym interesie. 

Ostatecznie w tym wszystkim chodzi przecież o to, żeby każdy z Was wrócił do domu cały i zdrowy. Procedury nie są po to, żeby utrudniać pracę, ale by zapewnić bezpieczeństwo całej ekipie. Czy dla zyskania kilku minut warto stracić palec albo zdolność do pracy na lata? Pamiętajcie, z drogi na skróty można wrócić… o kulach. 

Dlatego nie można traktować BHP jako zawracania głowy czy straty czasu. Niestety wciąż zdarzają się fikcyjne szkolenia, które istnieją tylko na papierze. Ciekawe, czy osoby, które w nich „uczestniczyły” i były potem ofiarami wypadków, dalej uważają, że przechytrzyły system?

Na szczęście podejście do tych spraw się zmienia. Coraz więcej osób jest świadomych zagrożeń i podchodzi odpowiedzialnie do BHP. Dla przypomnienia przedstawiamy jednak garść najważniejszych informacji dla branży brukarskiej. Z podziałem na pracowników i pracodawców, ale radzimy wszystkim przeczytać całość. 

 

Warunki pracy dla Fachowca

- Jesteś ubrany jak trzeba: masz odzież roboczą i pełne buty z podeszwą antypoślizgową, wkładką antyprzebiciową i podnoskiem.
- Masz sprzęt ochronny dostosowany do Twoich zadań. Np. hełm, nakolanniki, rękawice ochronne, okulary ochronne, maseczkę, ochronniki słuchu.
- Jeżeli pracujesz przy robotach drogowych, masz na sobie odzież ostrzegawczą o intensywnej widzialności (widać Cię z daleka w każdych warunkach). 
- Jeżeli musisz coś transportować ręcznie (czyli po prostu dźwigać), dostałeś informację o tym, ile ważą te elementy. I masz pewność, że normy dźwigania są zachowane. 
- Do dźwigania masz zapewnione odpowiednia narzędzia, na przykład chwytak. 
- Jeśli pracujesz w okresie wysokich temperatur, pracodawca zapewnił Ci napoje. 

 

Obowiązki Fachowego Szefa

- Miej świadomość tego, że jesteś odpowiedzialny za wdrażanie i przestrzeganie zasad BHP w miejscu pracy. 
- Zapewnij higieniczne i bezpieczne warunki pracy. 
- Weź pod uwagę wszystkie czynniki i stwórz spójny system przestrzegania zasad BHP, który uwzględnia specyfikę Twojej branży.
- Na bieżąco kontroluj przestrzeganie przepisów i zasad BHP, a w razie potrzeby koryguj błędy. 
- Reaguj na zmieniające się warunki oraz potrzeby i zawsze staraj się udoskonalać działania z zakresu BHP. 
- Zapewnij pracownikom wstępne i okresowe szkolenia BHP. Nie zgadzaj się na fikcyjne szkolenia, które odbywają się tylko na papierze!

 

Więcej informacji na temat BHP znajdziecie m.in. tutaj

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.