Start > Inspiracje > Nie zdjęcia czynią fachowca… ale warto je robić!

Nie zdjęcia czynią fachowca… ale warto je robić!

Dodaj do ulubionych
Na konkurencyjnym rynku trzeba się wyróżnić. Chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Dlatego warto dokumentować swoją pracę. Zdjęcia realizacji to dla brukarza świetny sposób, żeby zaprezentować klientom, co potrafi.


Gdzie można je potem pokazać? Na przykład na swojej stronie internetowej lub profilu firmowym na Facebooku czy Instagramie. Takie materiały z pewnością pomogą przyciągnąć nowych klientów.
Pamiętajcie tylko, że przed zrobieniem zdjęcia musicie mieć zgodę osoby, dla której wykonaliście realizację. Ale jeśli klient jest zadowolony z naszej pracy, nie powinno być z tym problemu.

Niektórzy z Was mogą pomyśleć: „I co, mam teraz kupić aparat za kilkanaście tysięcy złotych? To wolę kupić sprzęt brukarski…”. I macie rację! W końcu jesteście fachowcami z branży brukarskiej, a nie zawodowymi fotografami. Ale żeby robić dobre zdjęcia wystarczy Wam smartfon. Fotki wykonywane telefonem to nic złego. Oczywiście, nie będzie to jakość lustrzanki, ale nie jest ona niezbędna, żeby Wasze zdjęcia wyglądały dobrze. Przede wszystkim robienie zdjęć telefonem jest wygodne, bo zwykle ma się go pod ręką. Żeby ułatwić Wam sprawę, przygotowaliśmy dla Was kilka podpowiedzi.

Z robieniem zdjęć jest trochę jak z układaniem kostki brukowej. Najpierw trzeba przygotować grunt i podbudowę, sprzęt… a potem zadbać o kompozycję i aranżację.

Porządek na planie zdjęciowym

Zacznijmy od podstaw, czyli przygotowania „planu zdjęciowego”. Gdy realizacja jest gotowa, zadbaj o to, żeby kostka była czysta. Bez pozostałości piasku i innych śladów Twojej pracy. Przenieś też narzędzia w inne miejsce. Chyba, że wcześniej je wypucowałeś i są kluczowym elementem aranżacji. :)

Czysty obiektyw

Niby oczywiste, ale… Jako brukarz pracujesz w wyjątkowych warunkach, gdzie nietrudno o kurz, piach czy pył. A nawet jeśli telefon był przed nimi chroniony, to na obiektywie mogą się po prostu znajdować tłuste plamy. Najlepiej przetrzeć go miękką ściereczką, taką jak do okularów.

Aranżacja 

Jeśli jest to możliwe, do aranżacji możesz dodać jakiś element małej architektury ogrodowej, np. donicę z kwiatem. Wzbogaci to zdjęcie i doda mu prawdziwego kontekstu. A jeśli masz możliwość powrotu w miejsce realizacji i zrobienia zdjęcia, gdy ogród jest już gotowy, tym lepiej.

Kompozycja zdjęcia

Centralny obszar fotografii wcale nie jest najkorzystniejszy z punktu widzenia kompozycji. Podstawowym pojęciem jest tutaj zasada trójpodziału. Wyobraź sobie, że Twój kadr jest podzielony z każdej strony na trzy (równe części). W ten sposób powstanie siatka złożona z 9 równych prostokątów. Fotografowany obiekt najlepiej umieszczać w miejscu przecięcia się tych linii (tzw. mocnych punktach), czyli w 1/3 lub 2/3 kadru. Zdjęcia będą wyglądały dynamiczniej niż wtedy, gdy umieścimy je na środku. Tę zasadę można oczywiście łamać, ale najlepiej świadomie.

Ostrość

Smartfony coraz lepiej radzą sobie z automatycznym ustawianiem ostrości. Ale czasami warto ją ustawić samemu na wybranym obiekcie. W większości modeli możesz to zrobić samodzielnie. Zwykle wystarczy dotknąć ekranu w odpowiednim miejscu.

Światło

Lepiej robić zdjęcia w słoneczny dzień niż pochmurny – to oczywiste. Najlepszy czas na robienie zdjęć w plenerze / na dworze to tzw. „złota godzina”, czyli poranek lub wieczór. Staraj się jednak nie robić zdjęć pod światło. Chyba, że masz duże doświadczenie w fotografii i doskonale wiesz, co robisz oraz jaki efekt chcesz uzyskać. W przeciwnym razie najlepiej będzie, gdy światło pada z boku lub zza Twoich pleców.

Stabilizacja aparatu

Aparat (w tym wypadku jest nim nasz smartfon) musi być stabilny. Jeśli sytuacja tego wymaga, wstrzymaj oddech podczas robienia zdjęcia. Możesz też oprzeć telefon na twardym podłożu albo kupić specjalny statyw do smartfonu. Na szczęście jako fachowcy, którzy często pracują w nietypowych pozycjach, nie powinniście mieć problemu z utrzymaniem stabilnej postawy.

Obróbka zdjęcia

Obróbka zdjęcia to również czas na to, żeby dopracować kadrowanie. Nawet małe zmiany mogą tu zrobić dużą różnicę. Jeśli chcesz poprawić niedociągnięcia, skorzystaj z darmowych i łatwych w obsłudze aplikacji, jak np. Snapseed. Dzięki nim możesz poprawić niedoskonałości, skadrować zdjęcie, wyostrzyć kolory czy dopasować cienie.

To już wszystko. Mamy nadzieję, że chociaż trochę Wam pomogliśmy. Jeśli interesujecie się fotografią, zachęcamy do uzupełniania informacji w komentarzach. Czekamy na Wasze opinie i porady!

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.