Start > Inspiracje > Pierwszy stopień do… pięknej posesji!

Pierwszy stopień do… pięknej posesji!

Dodaj do ulubionych
Działka ze spadkiem terenu to nie lada wyzwanie dla jej właścicieli, projektantów i brukarzy. Na pierwszy rzut oka takie ukształtowanie terenu może przysporzyć wiele problemów aranżacyjnych. Jednak po dłuższym zastanowieniu i opracowaniu projektów – daje różne możliwości zagospodarowania przestrzeni. W przypadku podjazdów sprawa jest jasna – tu w grę wchodzi nachylenie terenu. Jeśli chodzi o ścieżki i podejścia, można wykazać się większą kreatywnością, a nierówności zniwelować budową stopni schodowych.

Krok pierwszy – fundamentalne zasady budowy stopni

Po pierwsze – stopnie schodowe muszą być bezpieczne w użytkowaniu. Ich wysokość jest uregulowana przepisami z zakresu prawa budowlanego i nie powinna przekraczać 15 cm. Jeśli ciąg schodów ma więcej niż 0,5 m, nie możesz zapomnieć o instalacji balustrady.
Po drugie – wygoda to słowo klucz. Każdy dodatkowy centymetr wysokości może być utrudnieniem dla osób starszych czy małych dzieci. Jeśli chodzi o szerokość stopni – zasada jest prosta – lepiej szersza stopnica, niż węższa. Zbyt wąska powierzchnia nie gwarantuje użytkownikom stabilności. 

Krok drugi – materiał najwyższej jakości

W ofercie firmy Polbruk znajduje się wiele produktów, które można wykorzystać do układania stopni. Flagowym, dedykowanym produktem jest stopień Grando, który pozwala na wykonanie schodów o odpowiedniej szerokości i wysokości. Elementy z tej serii dostępne są w dwóch rozmiarach. Stopnie zostały wyprodukowane w taki sposób, żeby ich wysokość wynosiła 15 cm, a wymiary stopnicy wynoszą w zależności od wersji wykończenia. W przypadku stopnia gładkiego wymiary wynoszą 46x100 cm, a łamanego 40x100 cm. Dzięki takiej konstrukcji produkt układa się bezproblemowo, a ze względu na swoją masywność jest mniej podatny na uszkodzenia i zachowuje swoje właściwości przez długie lata. 
Nie wyklucza się stosowania w projektach innych produktów. Materiały, z których wykonane zostaną schody, mogą mieć dowolny kształt i faktury, np. na zakończenie zaokrąglonych stopni idealnie nadaje się obrzeże Canto Trapez.  Równie często do budowy stopni stosuje się wielkoformatowe płyty betonowe, takie jak Polbruk Linea. Są to prostokąty w jasnoszarym lub beżowym kolorze, o fakturze przypominającej wapienną skałę. Unikalny charakter stopni można uzyskać także wykorzystując produkty Ideo, pozwalające  na tworzenie różnorodnych kombinacji, oraz produkt MultiComplex, lub mniejsze kostki.

Krok trzeci – sprawdzone rozwiązania

Stabilność, trwały materiał, estetyczne wykończenie, odporność na warunki atmosferyczne i przemijający czas – takich efektów będą oczekiwali Wasi klienci, którzy zamówią budowę stopni. Ich oczekiwania możecie zrealizować, spełniając warunki prawidłowej zabudowy, omawiane w tym dokumencie. Pamiętajcie także o tym, żeby przed rozpoczęciem realizacji określić np. poziom natężenia ruchu na danej powierzchni. Jeśli okaże się, że jest on niewielki, nie będzie konieczności tworzenia specjalnych podkonstrukcji. Podobnie będzie w przypadku niewielkich różnic w wysokości terenu.

Krok czwarty – solidna realizacja

Budowa stopni schodowych wymaga od fachowców doświadczenia i wiedzy. Przed rozpoczęciem prac trzeba sprawdzić grunt i ocenić jego właściwości. Kolejnym etapem jest określenie wysokości „od ziemi do drzwi” – po to, by uniknąć docinania produktów. Ten etap to wyznaczenie biegu schodów. Kiedy planowanie można uznać za zakończone, czas przystąpić do budowy fundamentu, który umiejscawia się pod pierwszym schodkiem w biegu. Następny krok to wyprofilowanie gruntu, a następnie wykonanie warstwy ze żwiru, pospółki lub kruszywa. Po tym należy rozpocząć osadzanie elementów brzegowych (palisady, obrzeża). Wskazówka: najlepiej robić to na suchym bądź półsuchym betonie. Na wcześniej wymienionej warstwie umieszcza się podbudowę (również z półsuchego betonu). Teraz można już przejść do układania kostki lub płyt. Kilka dobrych wskazówek:
- każdy następny stopień powinien zachodzić na poprzedzający na ok 2-3 cm
- bloczki powinny być minimalnie nachylone (po to, by umożliwić spływanie wody)
- przy użyciu stopni schodowych Grando nie musimy używać elementów brzegowych. 

Krok piąty – jakość na najwyższym poziomie

Prawdziwy fachowiec dba o swoją realizację w każdym, nawet najdrobniejszym szczególe. Do fugowania używa najwyższej jakości materiałów, które stabilizują stopnie układane na miękkich powierzchniach. Polecanym produktem jest piasek polimerowy DR+ NextGel™ zapewniający łatwe, czyste i szybkie spoinowanie. Takie wykończenie pozwala cieszyć się pięknym wyglądem stopni przez długie lata.

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.