Start > Inspiracje > Trend alert - Ponadczasowe szarości

Trend alert - Ponadczasowe szarości

Dodaj do ulubionych
Fach w ręku brukarza to nie tylko zdolności manualne, ale także wiedza teoretyczna i dobre poczucie estetyki. Dziś skupimy się na ostatnim elemencie. Przekonamy Was, że wcale nie trzeba być artystą, żeby niezawodnie operować odcieniami czy umiejętnie łączyć ze sobą wzory i faktury. Na warsztat bierzemy kolor roku 2021 – ponadczasową szarość. Nie dajcie się zaskoczyć klientom i w odpowiedniej sytuacji wcielcie się w rolę… designera, który o kolorach wie wszystko.

Dlaczego szarość?

Co roku Instytut Kolorów Pantone (światowy zespół specjalistów w zakresie barw), na bazie wnikliwych badań trendów, wybiera odcień, który symbolicznie wyznaczy kierunek twórczy w projektach tworzonych i realizowanych w roku następnym. I tym sposobem, w 2018 roku królował kolor ultrafioletowy, w 2019 koralowy, w 2020 klasyczny niebieski. W styczniu br. świat obiegła wiadomość o wytypowaniu barw na 2021 r. Są to: jasna szarość oraz słoneczna żółć. Wybór ten ma głębsze znaczenie i jest odpowiedzią na nową rzeczywistość – w trudnych czasach, związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, kolory te mają kojarzyć się z ukojeniem, spokojem i przypływem pozytywnej energii.

Jak wykorzystać szarości i żółcienie na posesji?

Jedną z bardzo praktycznych metod poprawnego wykorzystywania kolorów w tworzeniu aranżacji jest proporcjonalny podział dominujących odcieni (zasada 60:30:10). Oznacza to, że 60% aranżacji  powinien obejmować dominujący odcień, 30% - drugorzędny i 10% uzupełniający. Jeśli więc chcielibyście zaproponować swojemu klientowi modne rozwiązanie, moglibyście polecić mu np. zastosowanie kostki lub płyt brukowych w odcieniach jasnej szarości (np. Polbruk Magna, Lamell, Oland, Metrik czy Exa). Przestrzeń ożywiłyby żółte dodatki – np. tekstylia ogrodowe czy meble tarasowe. Fanów roślinności przekonalibyście np. rabatami lub donicami z żółtymi kwiatami (wiosna: żółte tulipany, krokusy, forsycje, lato: słoneczniki, cynie, jesień: chryzantemy). Ostatnią grupę (10%) powinna stanowić gama odcieni uzupełniających: np. czerń lub złoto, srebro, biel albo np. kolory naturalnego drewna (ramy mebli, stojaki, lampiony, latarnie i inne elementy dekoracyjne).

Szarość na długie lata

Nie wykluczamy sytuacji, w której klient zada Wam pytanie: no dobrze, ale za rok modne będą inne kolory, i co wtedy? Bez obaw! Szarość jest ponadczasowa. Mimo, że Instytut wybierze inny kolor roku, szarość zawsze, bez względu na trendy, zachwycać będzie swoją elegancją. Jest ona na tyle uniwersalnym kolorem, że można ją zestawiać z całą paletą innych kolorów: ciepłych i zimnych, stonowanych i wyrazistych, matowych i lśniących. Dodatkowo jeśli szarość pojawi się np. na podeście tarasowym w postaci płyt, kostki, schodków lub obrzeży z betonu (które charakteryzują się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych), będzie cieszyć oko przez długie lata.

Połączenia w dobrym tonie

Udało się Wam już przekonać klienta do szarości? Dobra robota – znacie się na rzeczy! Ale kolejne wyzwanie przez Wami, bo przecież… szarość nie jedno ma imię. Jasnoszary, grafit, stalowy, nerino, ritmo, bazaltowy, alpen, inez, ardo– który z nich jest odcieniem idealnym? Jak je łączyć? Czy można je ze sobą zestawić w jednej aranżacji? Oferta produktów Polbruk dostępnych w odcieniach szarości jest naprawdę bogata. Można je śmiało łączyć – na zasadzie podobieństwa. Zestawienie takie nosi miano monochromatycznego – czyli stanowi połączenie kilku tonacji jednego koloru w zbliżonej temperaturze. Przekładając teorię na praktykę: płyta Polbruk Oland w kolorze nerino będzie pięknie wyeksponowana dzięki palisadzie Hestra w odcieniu stalowym lub grafitowym. Dopełnieniem podjazdu stworzonego przy użyciu płyt Extrano w kolorze stali, będzie jasnoszare obrzeże Treo.

O kolorze słów kilka

Teoria koloru jest tematem, który jest nieobcy w Waszej branży. Poszerzanie wiedzy w tym kierunku zapewne przyniesie Wam wiele korzyści. Główne chodzi o sytuacje, w których zleceniodawca będzie chciał potraktować Was jako doświadczonych doradców, kreatorów zewnętrznych przestrzeni – i poprosi o poradę związaną z doborem koloru kostki lub płyt brukowych. Przecież to Wy aktywnie uczestniczycie w wielu realizacjach, rozmawiacie z ludźmi, obserwujecie ich potrzeby. Wiecie najlepiej, jakie trendy panują na posesjach i... dlaczego szarość jest uniwersalnym i efektownym rozwiązaniem 

Powiązane produkty

Płyta tarasowa

Płyta Tarasowa Magna

Płyta tarasowa

PŁYTA TARASOWA LAMELL

Kostka

KOSTKA BRUKOWA METRIK

Kostka

KOSTKA BRUKOWA GRANITO

Palisada

Palisada Hestra

Płyta ażurowa

Płyta Ażurowa Extrano

Obrzeże

Obrzeże Treo

Gdzie kupić?

Znajdź dystrybutora produktów Polbruk w Twojej okolicy.