Fachowcy łączą siły
Jakby nie patrzeć, praca brukarza jest dalszym etapem procesu kształtowania przestrzeni zewnętrznej. Wszystko zaczyna się od projektu stworzonego przez architekta. Jednak niejednokrotnie zdarza się, że pewne pomysły (i oczekiwania klienta końcowego) mogą kolidować z możliwościami instalatorskimi i geodezyjnymi. Dlatego już na tym etapie ważna jest współpraca międzybranżowa. Zgodny dobór właściwych rozwiązań, skonfrontowanych z oczekiwaniami zleceniodawcy, zapewne przyniesie korzyści każdej stronie. Przecież każda, nawet najmniejsza „fuszerka” może wygenerować problemy w kolejnych etapach prac budowlanych.
Współpraca wskazana
Poprawnie opracowany projekt to zielone światło dla brukarzy. To ci specjaliści na co dzień pracują z kostką brukową czy płytami i najlepiej znają się na ich właściwościach. Dlatego, jeśli jesteś brukarzem, a uważasz, że materiał narzucony w projekcie, mimo że pięknie komponuje się z całą aranżacją, nie do końca spełni swoje walory użytkowe – zgłoś to! Względy estetyczne są ważne, ale z technicznego punktu widzenia dobór powinien uwzględniać także cechy takie jak np. ścieralność lub kruchość materiału. Przecież ani ty, ani projektanci, który zaproponowali konkretny produkt, nie chcecie mierzyć się później z reklamacjami…
Praca wre!
W trakcie wykonywania prac brukarskich nie zapominaj o konsultacjach ze swoją brygadą, ale też z operatorami maszyn. Zamień plac budowy w strefę pracy profesjonalistów, którzy nie tylko dbają o jak najlepszą realizację projektu, ale także – o bezpieczeństwo całego zespołu. Odpowiednia organizacja pracy, podział obowiązków i kolejność wykonywania zadań może zapobiec wypadkom w miejscu pracy.
Zawód brukarz
Można by się pokusić o stwierdzenie, że praca brukarza wymaga interdyscyplinarnych kompetencji. Rozległa wiedza z zakresu technik budowlanych, brukarskich i architektonicznych, połączona ze zdobywanym przez lata doświadczeniem może zagwarantować sukces. Ale doskonałym uzupełnieniem tych umiejętności będą także predyspozycje interpersonalne. Innymi słowy – łatwość nawiązywania kontaktów, zdolność do negocjacji czy przede wszystkim - swoboda w pracy zespołowej.